Ağrı Dağı eteklerindeki çorak araziyi meyve ağaçlarıyla vahaya dönüştürdü

Ağrı Dağı eteklerindeki çorak araziyi meyve ağaçlarıyla vahaya dönüştürdü

Çiftçi Abdulkadir Ardin:
- "Buraya 11 çeşitten oluşan 4 bin 500 ağaç diktim. Elma, ayva, kayısı, armut, badem, kiraz, vişne, şeftali ve erik gibi meyveler yetiştiriyoruz"

AĞRI - Ağrılı Abdulkadir Ardin, Ağrı Dağı eteklerindeki çorak arazisini, diktiği meyve ağaçlarıyla adeta bir vahaya çevirdi.

Doğubayazıt ilçesine bağlı Örtülü köyündeki 5 bin 137 metre yüksekliğinde bulunan Ağrı Dağı eteklerinde meyve bahçesi kurmak isteyen Ardin, 2015 yılında buradaki 33 dönümlük çorak araziyi satın aldı.

Bölgede sondaj yaparak su bulan Ardin, daha sonra kum fırtınası ve rüzgarın yoğun olduğu bölgede arazisinin etrafını taş duvar örerek kapattı.

Sulama sistemini oluşturduktan sonra araziye meyve ağaçlar diken Ardin, 6 yıl önceki çorak araziyi adeta bir vahaya dönüştürdü.

Abdülkadir Ardin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan bu yana her zaman doğaya karşı bir hayranlık duyduğunu ve ağaçlarla dolu bir bahçe hayalini gerçekleştirdiğini söyledi.

30 yıllık kazancımın hepsini bu bahçeye yatırdım

Ağrı Dağı'ını çok sevdiğini ifade eden Ardin, "Bu bahçeyi kurmak için 4 vincimi sattım. 30 yıllık kazancımın hepsini bu bahçeye yatırdım. Çok memnunum. Buraya 11 çeşitten oluşan 4 bin 500 ağaç diktim. Elma, ayva, kayısı, armut, badem, kiraz, vişne, şeftali ve erik gibi meyveler yetiştiriyoruz." diye konuştu.

Ardin, bahçeyi ilk kurmaya karar verdiğinde çevresindekilerin "burada meyve yetişmez" diyerek kendisiyle dalga geçtiğini belirterek, buna rağmen hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Meyveleri bahçeye gelen ziyaretçilere ücretsiz verdiğini aktaran Ardin, "Bugüne kadar hiç satış yapmadık ve kimseden para almadık. Bahçenin girişinde 99 meyve ağacından oluşan özel olarak Esma-ül Hüsna bahçesi yaptık. Bu bahçede her meyve türünden ağaçlar bıraktık. Bakımını ve sulamasını yapıyoruz ama içerisinden meyve yemiyoruz. Özellikle turistler Ağrı Dağı zirve tırmanışı sonrası gelip bahçeyi geziyorlar." ifadelerini kullandı.

Desteklerinden dolayı Vali Osman Varol'a teşekkür eden Ardin, doğada huzur içinde vakit geçirdiğini sözlerine ekledi.Kaynak:AA

Ağrı eteklerindeki ağaçlarıyla araziyi vahaya Dağı çorak dönüştürdü meyve 2

eteklerindeki vahaya araziyi meyve Ağrı ağaçlarıyla dönüştürdü Dağı çorak 1

dönüştürdü ağaçlarıyla araziyi vahaya meyve Dağı çorak eteklerindeki Ağrı 3

çorak Dağı dönüştürdü ağaçlarıyla Ağrı araziyi eteklerindeki vahaya meyve 4

dönüştürdü vahaya Ağrı Dağı eteklerindeki araziyi çorak meyve ağaçlarıyla 5

ağaçlarıyla dönüştürdü meyve çorak Ağrı vahaya eteklerindeki Dağı araziyi 6

dönüştürdü çorak eteklerindeki Dağı Ağrı ağaçlarıyla vahaya araziyi meyve 7

Ağrı çorak dönüştürdü meyve eteklerindeki Dağı araziyi ağaçlarıyla vahaya 8

çorak eteklerindeki vahaya araziyi ağaçlarıyla Dağı dönüştürdü Ağrı meyve 9

dönüştürdü meyve ağaçlarıyla araziyi çorak vahaya Dağı eteklerindeki Ağrı 10

vahaya Dağı eteklerindeki çorak araziyi meyve Ağrı ağaçlarıyla dönüştürdü 11

çorak ağaçlarıyla dönüştürdü araziyi eteklerindeki meyve Ağrı Dağı vahaya 12

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ağrı dağı, bahçe, meyve, vaha.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle