Ağrı'da çiftçiler devlet destekli silajlık mısırın hasadına başladı

Ağrı
Ağrı'da çiftçiler devlet destekli silajlık mısırın hasadına başladı

AĞRI - Devlet desteğiyle tarım alanlarını yaygınlaştıran Ağrı'daki çiftçiler, silajlık mısırda hasada başladı.

Yem bitkileri üretiminde artış ve mera alanlarının ıslahını sağlamak amacıyla Valilik öncülüğünde İl Özel İdaresi kaynaklarıyla yüzde 90 hibeyle hayata geçirilen "Yem Bitkileri Üretiminin Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında ilkbahar aylarında 770 çiftçiye 2 bin 400 çuval silajlık mısır tohumu dağıtıldı.

Aldıkları destekle yaz boyunca tarlalarda ekim yapan çiftçiler, büyük emeklerle yetiştirdikleri ve boyları yaklaşık 3 metreyi aşan yem bitkisini hasat etmeye başladı.

Makinelerle biçtikleri silajlık mısırları traktör ve kamyonlarla köylerine götüren üreticiler, stokladıkları bitkiyle hayvanlarının kışlık yem ihtiyacını karşılayacak.

- Silajlık mısır alanı üç katına çıktı

İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Engin, AA muhabirine, bu yıl çok sayıda tarımsal projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Vali Osman Varol ile sürekli çiftçilerle bir araya geldiklerini ifade eden Engin, "Ağrı'da 2020 yılında 6 bin dekar ekili silajlık mısır alanımız varken bu yıl hibe ve tohum desteğiyle 18 bin dekara çıkardık. Hayvancılık yapan yetiştiricilerimiz için çok önemli bir projedir." dedi.

Engin, Ağrı'nın hayvancılık noktasında Türkiye'nin önemli illerinden biri olduğunu vurgulayarak, "Sahip olduğu 410 bin büyükbaş hayvan ve 1 milyon 400 bin civarındaki küçükbaş hayvan varlığıyla özellikle hayvancılık noktasında yoğun faaliyetin yürütüldüğü bir ildir. Bu sene de kurak geçti ve dolayısıyla çiftçilerimiz girdi noktasında bazı zorluklar ve handikaplar yaşadı. Bitkisel üretimi geliştirme kapsamında yaptığımız silajlık mısır projemiz çiftçiler için çok faydalı oldu." diye konuştu.

Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığının desteğiyle çiftçilere korunga, İl Özel İdaresi desteğiyle de silajlık mısır tohumu dağıtıldığını belirten Engin, olgunlaşan bu ürünlerde hasadın devam ettiğini aktardı.

Besicilerin girdi maliyetlerini düşürmeye gayret ediyoruz

Engin, kentte bitkisel ürün çeşitliliğini artırmak için Valilik koordinesinde çalışmalara devam ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti:

"Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın özellikle girdi maliyetlerini düşürmeye gayret ediyoruz. Bunun yanında çiftçilerimizin bütçelerine de katkıda bulunmak istiyoruz. Bu tip projelerle çiftçimiz hem yeni bitkisel ürünlerle tanışıyor hem de bu manada kendilerine katkı sunmuş oluyoruz. İlimizde özellikle son bir yıldır Sayın Valimiz Osman Varol'un gelmesiyle birlikte tarım ve hayvancılıkla ilgili çok yoğun bir çalışma var. Teşkilat olarak sürekli sahadayız. Çiftçinin ihtiyacını tespit ediyoruz ve buna yönelik projeler hazırlıyoruz. Hem Bakanlığımızdan hem de bütçe noktasında bize destek olabilecek kurum ve kuruluşlardan ve özellikle İl Özel İdaresi bütçesinden çiftçilerin ihtiyaçlarına göre proje çalışması yapıyoruz."

Çiftçilerden olumlu tepki aldıklarını aktaran Engin, silajlık mısırda dekar başına ortalama 7 ton verim beklediklerini ve üretimin geçen yıla öre 3 kat artacağını sözlerine ekledi. Kaynak: AA

destekli hasadına devlet silajlık AĞRI - Çiftçiler mısırın başladı 1

başladı Çiftçiler mısırın destekli - silajlık devlet AĞRI hasadına 2

devlet hasadına mısırın AĞRI destekli Çiftçiler - başladı silajlık 3

destekli AĞRI silajlık başladı hasadına devlet Çiftçiler - mısırın 4

başladı - silajlık hasadına Çiftçiler AĞRI destekli devlet mısırın 5

mısırın başladı destekli AĞRI devlet hasadına silajlık - Çiftçiler 6

Çiftçiler devlet silajlık destekli başladı AĞRI mısırın hasadına - 7

destekli Çiftçiler silajlık devlet başladı AĞRI - mısırın hasadına 8

silajlık mısırın hasadına - destekli AĞRI devlet Çiftçiler başladı 9

devlet Çiftçiler silajlık mısırın - AĞRI hasadına destekli başladı 10

hasadına devlet - başladı Çiftçiler mısırın silajlık AĞRI destekli 11

mısırın Çiftçiler - başladı devlet silajlık AĞRI hasadına destekli 12

- silajlık devlet AĞRI destekli hasadına başladı mısırın Çiftçiler 13

destekli Çiftçiler devlet - başladı silajlık hasadına mısırın AĞRI 14

destekli AĞRI başladı devlet silajlık hasadına Çiftçiler - mısırın 15

- AĞRI başladı Çiftçiler silajlık devlet mısırın hasadına destekli 16

- hasadına devlet AĞRI başladı Çiftçiler mısırın silajlık destekli 17

- hasadına başladı AĞRI mısırın Çiftçiler silajlık devlet destekli 18

silajlık Çiftçiler - destekli devlet AĞRI başladı mısırın hasadına 19

- hasadına mısırın devlet başladı Çiftçiler AĞRI destekli silajlık 20

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

ETİKET: Ağrı, çiftçiler, destek, Devlet, hasat, silajlık mısır, tarım.

Yorum Ekle