Kamyon Haberleri: İncelemeler, Duyurular ve Gelişmeler

Kamyon

Bu kategoride, kamyonlarla ilgili güncel haberler, incelemeler, duyurular ve gelişmeler hakkında detaylı bilgi ve son dakika haberlerini bulabilirsiniz. Taşımacılık sektöründeki yenilikler ve kamyon üreticilerinin son teknolojileri, ürünleri ve başarılarına dair en güncel bilgilere ulaşarak, taşımacılık dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyin!

Tümünü Göster

Kamyon, ağır yük taşımak için kullanılan motorlu bir araçtır. Otomobil prensiplerine göre çalıştığı için teknik olarak büyük yük otomobili olarak sınıflandırılır. Genellikle uluslararası kara yolu taşımacılığında kullanılan çok dingilli uzun kamyonlara Türkçede tır denir. Kamyonların tasarımları, şasi, kabin, tır kupası, kargo veya ekipman alanı, akslar, süspansiyon ve tekerlekler, motor ve güç aktarma organlarından oluşur.

Kamyonlar, çöp kamyonları, itfaiye araçları, beton mikserleri ve emmeli ekskavatörler gibi özel ekipmanlarla donatılabilecek şekilde yapılandırılabilir. Kamyonların tarihi, arabaların tarihine de yakın bir şekilde uzanmaktadır ve ilk kamyonlar 19. yüzyılın sonlarında icat edilmiştir. Bugün, küçük ve orta boy kamyonlar dahil olmak üzere birçok farklı kamyon türü mevcuttur ve elektrikli kamyonların pazar payı hızla artmaktadır.