Eleşkirt Ulaşım ve Altyapısı

Eleşkirt Ulaşım ve Altyapısı

İran Transit yolu ten geçtiği için - 'ya ulaşım sorunu yoktur. Yaz - Kış tüm yıl boyunca yol açıktır. 1980 yılında eski yolun iptal edilerek mevcut yolun ulaşıma açılması İl merkezine ve çevre İllere ulaşımı oldukça rahatlattırmıştır.

Köy Yolları:
Köy yollarının büyük kısmının stabilize oluşu nedeni ile özellikle bahar aylarında aşırı çamur nedeni ile ulaşım sorunu yaşanmaktadır. 1997 ve 1998 yıllarında Eleşkirt Kaymakamlığınca Çevre Bakanlığından temin edilen 2 kamyon, 1 traktör ve 1 kazıcı kepçeyi kullanarak İlçedeki Belediye araçlarının takviyesi ile toplam 200 km. Stabilize yol yapılarak İlçe köylerinin yol sorunu çözülmüştür. Ancak İlçenin en uzak köylerinden olan Akyumak ve Çatalpınar köylerinde güzergah değişikliği talebi ve çok ağır arazi şartları nedeni ile stabilize çalışması yapılamamıştır. Bu iki köyün dışında tüm köy yolları stabilize ve kaplama yapılmıştır.

Şeryan ve Eleşkirt çaylarının İlçeden geçiyor olması ve baharda yağan kar erimesi nedeni ile oluşan seller köylerde yeterli sayıda köprü ve menfez olmamasından dolayı köylerle ulaşımı aksatabilmektedir. Kışın dağ köylerinde yağan karın fazlalığı ve çoğu zaman tipi olması kar mücadelesini olumsuz etkilemekle bazı köy yolları açık tutulamamaktadır. PTT Müdürlüğünün 61 köyde acenteliği 3 belde ve 1 köyde de PTT şubesi bulunmaktadır. İlçeye bağlı tüm köylerde yayınları dinlenebilmekte TV yayınları ise 6 köyünn dışında rahatlıkla izlenebilmektedir.