Erzurum Güncel

Erzurum'da çocuklar, sağlıkçıların Gazze için "sessiz yürüyüş"ünü destekledi

ERZURUM - Erzurum'da çocuklar, "Aksa" ezgisiyle doktor ve sağlık çalışanlarının, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek için 25 haftadır sürdürdükleri "sessiz yürüyüş"üne destek verdi.

Erzurum - Erzurum'da çocuklar, "Aksa" ezgisiyle doktor ve sağlık çalışanlarının, İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto etmek için 25 haftadır sürdürdükleri "sessiz yürüyüş"üne destek verdi.

Kent merkezindeki Lalapaşa Camisi önünde bir araya gelen doktorlar, tıp fakültesi öğrencileri ile sağlık çalışanları, Türk ve Filistin bayrakları eşliğinde taşıdıkları döviz ve pankartlarla Yakutiye Medresesi'ne kadar yürüdü.

Bazı sağlıkçıların ve vatandaşların çocuklarından oluşan bir grup da sırtlarına yapıştırdıkları "Zulmü alkışlayamam, zalimi destekleyemem", "Özgür Filistin", Direnen Gazze'ye bin selam" ve "Çocuk katillerinin ürününü alma" gibi dövizlerle yürüyüşe eşlik etti.

Çocukların aynı zamanda "Aksa" ezgisini söylediği yürüyüşe, bazı sivil toplum kuruluşları ile çevreden vatandaşlar da katıldı.

Erzurum Şehir Hastanesinde görevli sağlık personeli Hayati Yaşar İlbaş, grup adına yaptığı açıklamada, 7 aydır devam eden soykırım ve zulme sabreden Gazze halkına, bütün zorluklara, ilaçsızlığa rağmen kendi canı pahasına hastaları için var gücüyle çalışan Gazze'nin tüm şerefli sağlıkçılarına ve şehitlere selam gönderdiklerini söyledi.

İsrail'in saldırıları neticesinde şehit sayısının 35 bin, yaralıların ise 100 bin kişiyi geçtiğini, 20 bine yakın çocuğun yetim kaldığını belirten İlbaş, "İsrail'in Gazze'de bulunan hastanelere yönelik saldırıları katliamlara dönüşmüş ancak söz konusu saldırılar neticesinde uluslararası alanda henüz bir yaptırım gerçekleştirilmemiştir Saldırılardan önce Gazze'de yaklaşık 35 hastane bulunmaktayken bugünlerde hala çalışmaya devam eden yalnızca 3-4 hastane mevcut. Bunların da sadece 2'sinde aktif olarak ameliyat yapılabiliyor." dedi.

Sakın İsrail ürünlerinin boykotunun bittiğini sanmayın

İsrail ile ticari ilişkilerin sonlandırılmasının yüreklere bir nebze de olsa su serptiğini vurgulayan İlbaş, "Sakın İsrail ürünlerinin boykotunun bittiğini sanmayın, dünyanın dört bir yanındaki siyonizm destekçisi ürünler market raflarındadır. Ev raflarımızda asla yer bulamamaları için yeminimizi tazeleyelim ve ömür boyu İsrail boykotunu bırakmayalım, yerli ürünlere destek verelim ve yerli ürün portföyümüzün gelişmesine katkı sağlayalım." ifadelerini kullandı.

İlbaş, Gazze halkının açlığa mahkum edildiğini, bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanların ise yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkum edildiğine dikkati çekerek, artan menenjit ve hepatit vakalarının durumu daha da zorlaştırdığını dile getirdi.

Grup, basın açıklaması ve Filistin halkı için yapılan duanın ardından dağıldı.

ERZURUM - Çocuklar, sağlıkçıların Gazze için sessiz yürüyüşünü destekledi1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Doktor, Erzurum, Erzurum Şehir Hastanesi, Şehit, Yakutiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir