Erzurum Güncel

"Yarasa adam" 143 metredeki cam terastan atlayıp Tortum Gölü'ndeki bota indi

Ekstrem sporcusu Cengiz Koçak'ın Erzurum'un Uzundere ilçesindeki cam terastan Tortum Gölü'ne atlayışı nefes kesti - Metrelerce yükseklikten kendini boşluğa bırakan ve ardından hemen paraşütünü açan Cengiz Koçak:
- "Ne kadar çok atlayış yapmış olursan ol, buraya çıktığında bir korku var. O korkuya rağmen yapmamın sebebi aslında ne yapacağımı biliyor olmam"

Erzurum - TALHA KOCA / SÜLEYMAN DENİZ

Yarasa adam

olarak bilinen ekstrem sporcusu Cengiz Koçak, Erzurum'da 143 metredeki cam terastan atlayıp Tortum Gölü'ndeki bota indi.

Adrenalin tutkunu 44 yaşındaki emekli asker Koçak, Uzundere Belediye Başkanı Muhammet Halis Özsoy'un isteği üzerine Tortum Gölü üzerine yapılan 12,3 metre uzunluğundaki Pirinkayalar Cam Seyir Terası'ndan atlamaya karar verdi.

Hesaplamalar ve hazırlıklarının ardından terasa çıkan Koçak, 143 metrede tüm hazırlıkları yaptıktan sonra base jump (serbest düşüş) atlayışı gerçekleştirdi.

Metrelerce yükseklikten kendini boşluğa bırakan ve ardından hemen paraşütünü açan Koçak, saniyeler içinde gölün kıyısına bağlı bota nokta atlayışla iniş yaptı.

"Yarasa adam" lakaplı Koçak'ın isabetli atlayışı, nefes kesti.

Ekstrem sporcusu Cengiz Koçak, AA muhabirine, cam terasın yapım aşamasındayken bitimini atlayış için sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Seyir terası yapılırken ara ara gelip kontrol ettiğini belirten Koçak, "Projesini ilk duyduğumda çok heyecanlandığım bir yerdi, bekliyordum. Birkaç sene önce bittiğinde gelip keşif yapmıştım, atlanabilir olduğunu görmüştüm." dedi.

Ne kadar çok atlayış yapmış olursan ol, buraya çıktığında bir korku var

Atlarken çok keyif aldığını dile getiren Koçak, şöyle konuştu:

"Kayaların ne kadar uzak olduğu, atlamam için çok önemli. Mesafesi çok iyiydi, yüksekliği de çok fazla değil. Tortum Gölü'nü görmek adına görülebilecek en iyi yerler arasında, Pirinkayalar buraya bambaşka şeyler katıyor, gölün rengi her mevsim başka oluyor. İnsanlar, her mevsimde başka şeyler görebiliyor. Belediye Başkanı atlamamı rica ettiğinde çok sevindim. Benim için çok rahat bir atlayış oldu. Ne kadar çok atlayış yapmış olursan ol, buraya çıktığında bir korku var. O korkuya rağmen yapmamın sebebi aslında ne yapacağımı biliyor olmam."

Yaklaşık 34 yıldır paraşütle atlayışlar gerçekleştirdiğini anlatan Koçak, bu sporu çok sevdiğini anlattı.

Koçak, göl manzarasına karşı atlamanın güzel deneyim olduğunu ifade ederek, "Hava güzeldi, su çok sevdiğim bir element değil, o yüzden girmek istemedim. Uzundere Doğa Spor Kulübü rafting botlarından birini aşağıya getirdiler. Ben de suya inmemek için bota indim, atladığım için mutluyum." ifadelerini kullandı.

ERZURUM - Yarasa adam 143 metredeki cam terastan atlayıp Tortum Gölü
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Erzurum, Spor, Tortum, Uzundere gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir