Bitlis Çevre

Van Gölü'nden yaklaşık 20 ton çöp çıkarıldı

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün Bitlis'in Tatvan ilçe sahilinde yaklaşık 3 aydır devam eden temizlik çalışması kapsamında gölden yaklaşık 20 ton çöp çıkarıldı.

Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nün Bitlis'in Tatvan ilçe sahilinde yaklaşık 3 aydır devam eden temizlik çalışması kapsamında gölden yaklaşık 20 ton çöp çıkarıldı.

Bitlis: Son yıllarda su seviyesindeki çekilme ile gündemde olan Van Gölü, şimdilerde ise yaşanan kirlilikle gündemde. Gölde yaşanan kirliliğin önüne geçem amacıyla Tatvan Belediyesi, çevre gönüllüleri ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle Van Gölü sahilinde çevre temizliği çalışması başlatıldı. Yaklaşık 3 aydır hafta sonları devam eden temizlik kampanyası çerçevesinde gölden yaklaşık 20 ton çöp çıkarıldı. Göl sahilinde yapılan detaylı incelemeler ve düzenli olarak gerçekleştirilen temizlik faaliyetleri sonucunda, plastik atıklar, cam şişeler, metal ve organik çöpler gibi çeşitli atıklar gölden çıkarıldı. Şimdiye kadar ilçe sahilinin yarıya yakın kısmı temizlenirken kalan kısmının temizliği ise hafta sonları devam ediyor. Van Gölü'nün ekolojik denge açısından kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan yetkililer, bu tür temizlik operasyonlarının göl ekosisteminin korunması ve göl çevresinde yaşayan canlıların sağlığı açısından hayati önem taşıdığı belirtildi.

Devam eden temizlik çalışmalarına gönüllü olarak katılım sağlayan Tatvan Belediye Başkanı Mümin Erol, temizlik çalışmalarının sürekliliği ve çevre bilincinin artırılması gerekliliği üzerinde durarak, vatandaşların çevre temizliğine verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çevre bilincinin toplum genelinde daha da yaygınlaştırılması ve doğal kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması için gereken adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Erol, "Her hafta Cumartesi halkımızla yaklaşık üç aydır yapmış olduğumuz temizlikte maalesef 200'ü aşkın araç lastiği, binlerce cam ve pet şişe atıklarının sıkça olduğunu gördük. Tonlarca çöp temizliği yapmış olduk. Buradaki amacımız toplumsal duyarlılığı oluşturarak Van Gölü'nün kirlenmesinin önüne geçmek. Çalışmalarımız Van Gölü'nü kıyısını temizleyinceye kadar devam edecek. Göl'e şehrin hemen hemen her tarafından kirli su akıtılmakta ve bu da burada yaşayan canlı türünün azalmasına sebep olmakta, inci kefali gibi bir balık türünün kıyı şeridinde görünmemesine yol açmakta bununla ilgili de gereken çalışmayı bir an önce başlatacağız. Neredeyse bir metreye yakın balçık kıyılarımızda birikmiş buna ilişkin temizlik çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız Van Gölü gibi bir mirası duyarsız bir şekilde kirletmeyelim, koruyalım istiyoruz" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bitlis haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bitlis Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bitlis'in dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Belediye, Bitlis, Kampanya, Operasyon, Tatvan, Tatvan Belediyesi, Türkiye, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir