Van Güncel

Van'da turizm polisleri, yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için görev başında

Son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla başta İran olmak üzere birçok ülkeden turistin geldiği kentte, tarihi ve kültürel mekanlarda İngilizce, Farsça, Urduca ve Kürtçe bilen polisler görevlendirildi - Polis memuru Buğrahan Kural:
- "Turizm Şube Müdürlüğü olarak başlıca görevimiz turistlerin topluca gezdiği veya bulundukları yerlerde can ve mal güvenliklerini sağlamaktır. Lisan bilen personel vasıtasıyla güvenliğe ilişkin konularda rehberlik ve tercümanlık yapıyoruz"

Van: YILMAZ KAZANDIOĞLU - Van'da kente gelen turistlerin güvenli şekilde kentteki tarihi mekanları ve turistik yerleri gezmeleri, konaklamaları ve sıkıntılarının giderilmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan Turizm Şubesine bağlı polisler, kentin ören yerlerinde, Van Gölü kıyısındaki mesire alanlarında göreve başladı.

Yıllarca Urartulara başkentlik yapan, birçok medeniyetten izler taşıyan Van, kaleleri, kiliseleri, tarihi mekanları, gölü ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Van Emniyet Müdürlüğü de kente gelen turistlerin güvenliğinin sağlanması, konaklama ve seyahat konusunda yaşadıkları sıkıntıların çözülmesi amacıyla 1 Şube Müdürü ve 6 polisten oluşan Turizm Şubesi'ni kurdu.

Kentte göreve başlayan aralarında İngilizce, Farsça, Urduca ve Kürtçe bilenlerin de bulunduğu polisler, diğer birimlerdeki meslektaşlarıyla koordineli olarak ören yerlerinde, mesire alanlarında devriye gezerek turistlerin güvenliğini sağlıyor.

İhtiyaç durumunda ziyaretçilere tercümanlık da yapan polisler, vatandaşlarla da bir araya gelerek hem bilgilendiriyor hem de dikkat etmeleri gereken konularla ilgili bilgilendirme yapıyor.

Polis memuru Buğrahan Kural, AA muhabirine, Urartu medeniyetine ev sahipliği yapan Van'ın tarihi ve kültürel olarak zengin köklere sahip olduğunu söyledi.

Kentin, doğa ve kış turizmi bakamından önemli potansiyelinin olduğunu belirten Kural, şunları kaydetti:

"Van Turizm Şube Müdürlüğü olarak, ilimizde turizmin gelişmesi, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin güvenli şekilde seyahat etmesi ve konaklamalarının sağlanması amacıyla donanımlı personellerimizle 7 gün 24 esasına göre hizmet sağlamaktayız. Van ilimiz 2023 yılında 700 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ederek ülke genelinde en çok turistin konakladığı 14'üncü il oldu. 2024'ün ilk 4 ayında ise yaklaşık 200 bin yerli ve yabancı turisti ağırladı. Turistlere yönelik hizmet anlayışının gelişmesi ve halihazırda oluşturulan güven ortamının devamlılığı halinde bu sayının çok daha fazla artacağı inancındayız."

Van'ın bir turizm kenti olduğunu ifade eden Kural, "Turizm Şube Müdürlüğü olarak başlıca görevimiz turistlerin topluca gezdiği veya bulundukları yerlerde can ve mal güvenliklerini sağlamaktır. Lisan bilen personel vasıtasıyla güvenliğe ilişkin konularda rehberlik ve tercümanlık yapıyoruz. Ayrıca turistlerin diğer polis birimleriyle olan ilişkilerine yardımcı oluyoruz." diye konuştu.

İzmir'den gelen Nilgün Yarımoğlu ise "Van'ı ilk kez ziyaret ediyorum, çok merak ediyordum, güzel bir şehir olduğunu duyuyordum. Polis arkadaşları tebrik ediyorum, çok iyi ilgileniyorlar, oldukça duyarlı şekilde bize yaklaştılar, Van'ın tarihi ve gezilecek yerleri ile ilgili bize bilgi verdiler. Bütün Van'ı gezeceğiz. İnşallah güzel bir gezi olur." dedi.

VAN - Turizm polisleri, yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için görev başında1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Polis, Van, Van Gölü gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir