Van Yaşam

Van'da inşaat işçilerinin sıcaklarla mücadelesi başladı

Van'da havaların ısınmasıyla birlikte başlayan inşaat sezonu, 30 derece sıcaklığa rağmen devam ediyor.

Van'da havaların ısınmasıyla birlikte başlayan inşaat sezonu, 30 derece sıcaklığa rağmen devam ediyor.

Van: Türkiye'yi etkisi altına alan kavurucu hava dalgası nedeniyle Van'da da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Bunaltıcı havada vatandaşlar sokağa çıkmak istemezken, inşaat işçileri sıcak havada ter akıtmaya devam ediyor. Kış mevsiminde soğuklarla, yaz mevsiminde ise sıcaklarla mücadele eden işçiler, inşaat işinin yapılacak son meslek olduğunu söylediler. Termometrelerin yaklaşık 30 dereceyi gösterdiği şu günlerde, güneşin altında çalışarak ekmeklerini kazanmaya çalışan inşaat işçileri, yapacak başka bir işlerinin olmadığını söylediler. Bunaltıcı havaya rağmen kimi demir düzleme, kimi beton dökme, kimi ise duvar örme gibi zor işlerde çalışan inşaat işçileri mesailerini sürdürmeye devam ediyor.

Çocukluğundan beri inşaatlarda çalıştığını ifade eden Erhan Demir isimli demirci ustası, inşaat mesleğinin çok zor bir meslek olduğunu vurgulayarak, "İnşaat, son yapılacak bir meslektir. En son ekmek kapısıdır inşaat. Çünkü insanı hem bedenen hem ruhen hem de psikolojikman yoruyor ama ekmek meselesi. Yapacak başka bir iş yok" dedi.

İnşaat işinde sıcaklıklardan korunmanın pek fazla mümkün olmadığına dikkat çeken Demir, "Sıcaklıklardan korunmak için yapacak pek başka bir şey yok. Normalde bazıları havaların serinlemesini bekliyor, bazılarının da gece ve gündüz vardiyası var. Ancak gündüz vardiyasında ne yaparsan yap bu şekilde sıcaklıklara maruz kalıyorsun. Güneşten korunma şekli şapkadır. Baret ağır ve sıcak olduğu için şapkayı tercih ediyoruz ve bol bol su içiyoruz. Ancak aşırı su içmek de vücuda zarar veriyor. Yapacak başka bir şey yok. Meslek bunu gerektiriyor" ifadelerini kullandı.

21 yıldır inşaatta çalıştığını aktaran Ceciz Taşkıran isimli işçi ise, "Bu sıcakta, zor şartlar altında çalışıyoruz. Bu sıcakta ve güneşin altında çalışmak öyle kolay değil. Başımıza şapka veya başka bir şey bırakıp öyle çalışabiliyoruz. Çünkü hava bayağı sıcak ve susuzluk bizi zorluyor. Ancak başka yapabileceğimiz bir iş yok" diye konuştu.

20 yıldır inşaat sektöründe çalıştığını belirten Harun İnan isimli demirci ustası da, "Herkes inşaat işçileri çok para kazanıyor diyor. Onlar da gelip çalışsınlar, zorluğunu görsünler ve onlar da çok para kazansınlar. Demirin yazın sıcak olması, kışın soğuk olması ve aşırı tozlardan dolayı çok zorlanıyoruz. Güneşin altında çalışıyoruz. Bize baret ve yelek veriliyor ama sıcaklardan dolayı giyemiyoruz. Puşi veya şapka takıyoruz ve bol bol su içiyoruz" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Türkiye, Van gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir