Van Güncel

Urartu kostümleriyle Van Kalesi'nde tiyatro oyunu sahnelediler

VAN - Van'da Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Urartu kostümleri giyen tiyatro ekibi, Van Kalesi'nde Urartuların son dönemini anlatan oyunu sahneledi.

VAN - Van'da Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Urartu kostümleri giyen tiyatro ekibi, Van Kalesi'nde Urartuların son dönemini anlatan oyunu sahneledi.

Van Müze Müdürlüğünün Müzeler Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinlikler devam ediyor.

Bu kapsamda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Tönel'in yönetiminde tiyatro etkinliği düzenlendi.

Van Kalesi'ndeki "Analı Kız Kutsal Alanı" olarak adlandırılan bölümde gerçekleştirilen etkinlikte, Van Olgunlaşma Enstitüsünce kitabe ve bulunan eserlerdeki resimlerden esinlenilerek hazırlanan Urartu kostümlerini giyen oyuncular, Urartu medeniyetinin son dönemlerinde yaşananları canlandırdı.

Renkli görüntülere sahne olan etkinlik, izleyicilerin beğenisini kazandı.

Prof. Dr. Tönel, AA muhabirine, yaklaşık 30 gündür tiyatro etkinliği için hazırlık yaptıklarını söyledi.

Urartu uygarlığının dağılmadan önceki yıllarında sarayda yaşanan olayları canlandırdıklarını anlatan Tönel, şunları kaydetti.

"Türkiye'de ilk kez böyle bir alanda tiyatro gösterisi yapılıyor. Bu da Van için gurur kaynağı. Urartu Krallığı'nın son yılları olan 2. Sarduri ve 2. Rusa'ın tahta geçme dönemlerini canlandırdık. Esir olarak Asur'dan getirdikleri Kraliçe Kakuli'nin yaşadıklarını anlattık. Bu oyun saraydaki gösteri dünyasını yakından görme fırsatı veriyor. 3 bin yıllık döneme ışık tuttuk. Orijinal Urartu kıyafetleri kullandık. Bu etkinliği Çavuştepe ve Ayanis kalelerinde de yapmayı planlıyoruz."

Oyunculardan Dilara Taş, "Bugün Urartular dönemini, saraydaki yaşamı canlandırdık. Neler yapmışlar, ne tür kıyafetler giymişler, ölü törenleri nasıldı, bunu anlattık. Urartu kostümleriyle sahne aldık. İzleyen herkes çok beğendi." dedi.

Ömer Ömeroğlu ise "Bugünkü oyunda kralın oğlunu canlandırdım. Kral ölünce tahta ben geçtim. İlk kez böyle özel bir mekanda sahne almak gurur verici. Bizim için çok heyecanlı ve renkli oldu." diye konuştu.

Oyunu Van Müze Müdürü Erdal Acar, Van Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Neşe Evliyaoğlu, akademisyenler ve öğrenciler izledi.

VAN - Urartu kostümleriyle Van Kalesi
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Kale, Tiyatro, Türkiye, Van, Van Kalesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir