Tuşba Belediye Başkanı Akman'dan "Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" mesajı

Tuşba Belediye Başkanı Akman'dan "Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" mesajı - Van Haberleri

VAN - Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" dolayısıyla mesaj yayımladı.

VAN - Van'ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" dolayısıyla mesaj yayımladı.

Akman, mesajında, denizlerin, Türkiye'nin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez bir değer olduğunu söyledi.

Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkenin, denizleri yok sayamayacağını vurgulayan Akman, "Bugün kullanmakta olan 'Mavi Vatan' kavramı, Türkiye'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki sınırlarını belirleyen bir kavramdır. Türkiye'nin hak ve egemenliğini içeren deniz alanlarının bütünüdür. Mavi Vatan, 2015 sonrası Türkiye'nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur." dedi.

Bugün kutlanmakta olan "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı"nın anlamının daha da önemsenmesi gerektiğini belirten Akman, Türkiye'nin son yıllarda denizcilik alanında yapmış olduğu atılımlarla dünyada söz sahibi olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin, enerji piyasasındaki gücünü artırmak ve enerji bağımsızlığı yolunda hızla ilerlemek için sondaj ve sismik araştırma gemileriyle çalışmalar yürüttüğüne değinen Akman, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü'nde de çok sevindirici gelişmeler yaşanıyor. Van Gölü sahillerini, oluşturduğumuz yüksek standartlara sahip park, piknik ve dinlenme alanlarıyla bir cazibe ve yaşam merkezi haline getirdik. Denizlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı, çevre kirliliği açısından bozulmamış şekilde aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız en büyük dileğimizdir. Denizcilerimiz başta olmak üzere tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı tebrik ederim."(AA)

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Diyadinnet.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından yayınlanan şekilde yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan bu haberlerin tümünün hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Paylaşmak İstermisin?

Yorum Ekle