Van Güncel

Tendürek Dağı'nda lav kayaları arasına inşa edilen "gizemli kale" kalıntısı görüntülendi

Van'da güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla terörden arındırılan Tendürek Dağı bölgesinde lav kayalarının ortasında yer alan 11 odalı kale kalıntısı, sarnıç, sur duvarları, gözetleme kulesiyle dikkati çekiyor - YYÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu:
- "Burçları incelediğimizde buranın Orta Çağ'a ait olduğunu görmekteyiz. Orta Çağ'ın klasik özelliklerini yansıtan seramik parçaları da bulduk ama hangi döneme ait olduğunu söylemek güç"

VAN - Van'ın Çaldıran ilçesinde Tendürek Dağı eteklerindeki lav kayalarının arasına inşa edilen 11 odalı kale kalıntısının tescili için çalışma başlatıldı.

Ağrı'nın Doğubayazıt ile Van'ın Çaldıran ilçeleri arasında bulunan ve güvenlik güçlerinin yürüttüğü çalışmalar sayesinde terörden arındırılan Tendürek Dağı bölgesindeki kale kalıntısı, Anadolu Ajansı ekibince görüntülendi.

Çaldıran ilçesine 20 kilometre mesafede lav taşlarının (volkanik tüf kayaları) ortasında düzleştirilen bazalt taşlarından inşa edilen kaleye iki saatlik zorlu tırmanışın ardından ulaşılabiliyor.

Bölgeye hakim, yüksek bir kayanın üzerine kurulan kale kalıntısında birbiriyle bağlantılı 11 oda, sarnıç, sur duvarları ve gözetleme kulesinden izler yer alıyor.

Bölgeye en yakın yerleşim yeri olan kırsal Soğuksu Mahallesi'nde yaşayanların "Arap Zengi Kalesi" olarak isimlendirdiği kale kalıntısında, yıllar geçmesine rağmen sur duvarlarının bir bölümünün sağlamlığını koruması dikkati çekiyor.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, kale kalıntısının bulunduğu alana çıkarak bölgedeki çanak, çömlek parçalarını inceledi.

Orta Çağ'da farklı medeniyetlerce kullanıldığı değerlendirilen kalenin Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca tescil edilmesi için çalışma başlatıldı.

Burçları incelediğimizde buranın Orta Çağ'a ait olduğunu görmekteyiz

Çavuşoğlu, AA muhabirine, lav kayalıklarının arasında inşa edilen kale kalıntısına ulaşmanın güç olduğunu söyledi.

Üçgen şeklindeki mimariye sahip kalıntının üç noktasında oval biçimde sonlanan burçların yer aldığını anlatan Çavuşoğlu, "Surların kalınlığı bazı yerlerde 5 metreyi buluyor. Yüksekliği ise bazı noktalarda 15 metre civarında. İçinde 2 doğal yarık yer alıyor. Yarıkların doğal yapısını kullanarak odalar yapmışlar. Bir bölümü de sarnıç olarak kullanılmış. Duvarların yıkılmasıyla içi dolmuş durumda." dedi.

Yüzeyde Demir Çağı'na ait seramiklere rastlamadıklarını belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Burçları incelediğimizde buranın Orta Çağ'a ait olduğunu görmekteyiz. Orta Çağ'ın klasik özelliklerini yansıtan seramik parçaları da bulduk ama hangi döneme ait olduğunu söylemek güç. Güney ucunda dar bir giriş var. Bu da buranın gizemini ortaya koyuyor. Çaldıran Ovası'nı her noktadan görebileceğiniz bir alan. Çok rahat korunabilecek bir yapıya sahip. Lav kayalıklarının ortasında. Buraya sığınıldığı zaman uzun süre hayatınızı idame ettirebiliyorsunuz. Muhtemelen odaları da uzun süre tahıl depoları olarak kullanmışlar. Kale surlarında kullanılan taşlar özenli şekilde işlenmiş. Harç olarak da toprak kullanılmış."

Çok ünik bir eser

Çavuşoğlu, kalenin bir devlet eli ve gücüyle inşa edildiği tespitinde bulunduklarını ifade ederek, "Lav kayalıkların arasında ve ulaşılması çok güç noktada inşa edilmesi bizi şaşırttı. Buraya atlarla asla ulaşılmıyor, çok engebeli bir arazi. Bu nedenle çok ilginç ve gizemli bir yer. Savaştan kaçan üst düzey yöneticilerin sığındığı şato gibi bir yer. Buranın turizme kazandırılması çok önemli çünkü çok ünik bir eser. Şu ana kadar gördüklerimiz arasından tekil özelliğe sahip. İçinde 15'e yakın mekan hala duruyor. İnsanların bu güzelliği görmesi gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

kayaları inşa edilen kale arasına görüntülendi Dağı
görüntülendi kalıntısı gizemli Tendürek kayaları Dağı
arasına kayaları inşa görüntülendi kalıntısı kale gizemli Tendürek Dağı
Dağı
kale lav arasına kayaları Tendürek inşa görüntülendi kalıntısı Dağı
gizemli edilen arasına kale inşa kalıntısı kayaları görüntülendi Dağı
edilen kayaları inşa gizemli arasına lav görüntülendi Tendürek Dağı
görüntülendi arasına kalıntısı inşa kayaları kale Tendürek Dağı
kayaları arasına kale lav görüntülendi gizemli Dağı
Tendürek kale gizemli edilen lav inşa kayaları görüntülendi kalıntısı Dağı
edilen gizemli kalıntısı inşa kale görüntülendi kayaları Tendürek lav Dağı
kalıntısı edilen arasına kayaları Dağı
görüntülendi lav kayaları Dağı
Dağı
lav inşa Tendürek Dağı
kale arasına görüntülendi Tendürek lav edilen inşa kalıntısı gizemli Dağı
inşa kayaları kale arasına lav Tendürek gizemli görüntülendi Dağı
Dağı
kale inşa edilen lav kalıntısı Dağı
Tendürek kayaları görüntülendi gizemli inşa Dağı
arasına kayaları Tendürek lav edilen görüntülendi kalıntısı kale gizemli inşa Dağı
kalıntısı arasına kale görüntülendi gizemli Dağı
kale lav Dağı
lav kayaları edilen Tendürek kalıntısı görüntülendi kale gizemli inşa Dağı
Dağı
lav inşa görüntülendi arasına edilen kayaları kalıntısı kale Tendürek Dağı
arasına kalıntısı inşa görüntülendi gizemli lav edilen kayaları kale Dağı
arasına lav gizemli kalıntısı Dağı
inşa gizemli kayaları lav edilen kale Tendürek Dağı
kalıntısı lav kayaları görüntülendi Dağı
Tendürek inşa lav kayaları görüntülendi kale Dağı
kalıntısı Tendürek edilen arasına kayaları gizemli lav Dağı
lav kalıntısı Tendürek Dağı
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Van haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Van Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Van'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Ağrı, Anadolu Ajansı, Çaldıran, Doğubayazıt, Kale, Kilometre, Rafet Çavuşoğlu, Tendürek Dağı, Van, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir