Soğuk Su Nasıl ve Ne Şekilde İçilmeli?

Özellikle vücut ısısı yükseldiğinde soğuk su hızlı içilmesi, vücutta terleme fonksiyonunu artıracağından çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum içmeliyiz.

Özellikle aşırı sıcakların yaşandığı günlerde doğrudan su içmeye özen gösterilmesi gerekiyor. Çay, kahve ve diğer içeceklerin suya denk değildir.

Çok soğuk su içmek, tansiyon dengesizliği, nabız yüksekliği, göğüs ağrısı ve kalp spazmını tetikleyebilir. Vücudun ısı dengesi bakımından hafif soğuklukta sular içmek gerekir.

Suyun insan vücudunda bu görevleri yerine getirmesi ve metabolizmanın faaliyetlerinin sürdürülebilmesi için suyu çözücü şeklinde almamız gerekiyor.

Aşırı sıcaklar sebebiyle vücudun sürekli su, mineral ve tuz kaybeder. Soğuk su içmenin iki türlü olumsuz etkisi var. Bunlardan birincisi doğrudan doğruya üst solunum yollarında hassasiyeti olan kişilerde hastalıklara sebep olabilir.

Suyun insan vücudunda 2 temel görevi var. Birincisi vücuttaki hücrelerin metabolizma faaliyetleri için ihtiyaç duydukları su moleküllerini temin etmek, diğeri ise vücuttaki atık maddelerin atılmasını sağlamak.

İkincisi ise hızlı içilen soğuk suyun buharlaşmaya yani vücutta terleme fonksiyonuna doğrudan etki ettiği için çok fazla tuz ve mineral kaybetmeye sebep olur. Soğuk suyun olumsuz etkilerinden korunmak için yudum yudum yaklaşık 1 dakika içinde içmeliyiz.

Çok soğuk su içmek kalbe zarar verir. Yeteri kadar sıvı almak çok önemli. Çok soğuk içilmemeli.

Çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler ise çözelti şeklindedir. Yani vücuttaki maddeleri çözme görevini yapacak su molekülleri tutulmuştur. O nedenle bir bardak su ile bir bardak meyve suyu arasında inanılmaz derecede serbest su farkı vardır.'

Sabah kalkınca, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra mutlaka bir bardak su içilmesi çok faydalıdır.