Erzincan Yaşam

Sıcaktan bunalanlar Dumanlı Tabiat Parkı'nın serinliğinde doğayla buluşuyor

Türkiye'nin birçok noktasından ziyaretçi ağırlayan Erzincan'daki tabiat parkına gelen misafirler, doğa yürüyüşü, spor, piknik ve çadır ile karavan kampı yapma imkanı buluyor - Refahiye Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu:
- "Tabiat parkına gelen vatandaşlarımız şehrin stresinden uzakta tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor"

Erzincan - YUNUS EMRE KARATAŞ - Erzincan'daki Dumanlı Tabiat Parkı, şehir stresinden ve bunaltıcı sıcaklardan uzaklaşıp serin bir ortamda doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeri oluyor.

Kent merkezine 70, Refahiye ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan 8 bin 964 hektarlık alan üzerinde yer alan bölge, 2017 yılında Türkiye'nin 219'uncu tabiat parkı ilan edildi.

Sarıçam ormanları, akarsuları ve gölleri ile her mevsim doğa tutkunlarının ilgisini çeken tabiat parkı, son günlerde artan sıcaklıklar nedeniyle şehirden uzaklaşıp serin havada zaman geçirmek isteyen aileleri ağırlıyor.

Tabiat parkında yürüyüş, spor, piknik ve çadır ile karavan kampı yapan aileler, zaman zaman müzik eşliğinde halay çekip keyifli zaman geçiriyor.

Türkiye'nin birçok noktasından ziyaretçi ağırlayan ve kaymakamlığın bungalov evlerinin de bulunduğu parkta, 100'ün üzerinde endemik bitki türü de bulunuyor.

İlçe merkezine 5 dakikalık mesafede

Refahiye Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu, AA muhabirine, yerli ve yabancı çok sayıda turisti tabiat parkında ağırladıklarını söyledi.

Dumanlı Yaylası'nın Türkiye'nin sayılı turizmi merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Köroğlu, şöyle konuştu:

"Dumanlı Tabiat Parkı ilçe merkezimize 4 kilometre uzaklıkta olup, 5 dakikada ulaşım imkanı sağlamaktadır. Tabiat parkımızda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan kamp alanı ile halı saha bulunmaktadır. Aynı zamanda çocuk oyun parkları, cami, piknik alanları da bulunuyor. Tabiat parkına gelen vatandaşlarımız şehrin stresinden uzakta tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Kaymakamlığımız tarafından işletilen bungalov evler ise vatandaşlarımıza yaz, kış hizmet veriyor. Vatandaşlarımızı ender bir güzelliğe sahip bu güzel coğrafyayı görmeye bekliyoruz."

Bungalov evlerde çalışan Ümran Gençoğlu ise Kaymakamlık bünyesinde bulunan kafede yöresel ürünleri vatandaşlara ikram ettiklerini belirterek, "Yöresel ürünlerimize yoğun ilgi var. Biz buraya gelen misafirlerin taleplerini karşılamaya çalışıyoruz. Çok güzel bir ortam var, doğayla iç içeyiz. Yöresel ürünlerden özellikle fırında kete ve gözlemeyi misafirlerimize sabah kahvaltısında yapıp veriyoruz." dedi.

Ziyaretçilerden Ebubekir Akdağ da bölgeye arkadaşlarının önerisi üzerine geldiğini anlatarak, "Doğa adeta çam ağaçlarıyla kapanmış durumda. Çok güzel bir ortam bulunuyor. Suyundan içmenizi özellikle tavsiye ederim. Herkesi bu güzellikleri görmeye davet ediyorum." diye konuştu.

ERZİNCAN - Sıcaktan bunalanlar Dumanlı Tabiat Parkı
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzincan haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzincan Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzincan'ın dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Erzincan, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Halil İbrahim Köroğlu, Kaymakamlık, Kilometre, Refahiye, Spor, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir