Erzincan Çevre

Sezonun son ışkınları tezgâhlarda yerini aldı

Beyin, tiroit, kalp, karaciğer dostu olan ışkınlar Erzincan'da bu yıl son kez tezgâhlarda satışa çıkarıldı.

Beyin, tiroit, kalp, karaciğer dostu olan ışkınlar Erzincan'da bu yıl son kez tezgâhlarda satışa çıkarıldı.

Erzincan - Doğu'nun yayla muzu olan ışkın her yıl havaların ısınmasıyla birlikte tezgâhları dolduruyor. Kanserden, şeker hastalığına, kalpten karaciğere, iştahsızlıktan tiroit hastalığına her derde deva olan ışkınlar şifa deposu olarak vatandaşlar tarafından ilgi görüyor.

Erzurum, Tunceli, Bingöl, Muş gibi illerin yanı sıra Erzincan'ın da yüksek rakımlı bölgelerinde doğal olarak yetişen ışkınlar, dağlardan bin bir emekle toplanıyor ve vatandaşlara ulaştırılıyor.

Erzincan'da özellikle Kız Kalesi'nin çevresinde ışkınların doğal olarak yetiştiğini kaydeden seyyar satıcı İsa Kurt, ışkınların destesinin 150 TL'den alıcı bulduğunu söyledi.

Işkınların bol miktarda C vitamini içerdiğini belirten Kurt, A, B1, B2, E ve K vitaminleri bakımından da zengin olan yayla muzunun mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi geldiğini aktardı.

Kurt, bu yıl ışkınların son kez tezgâhlarda yerini aldığının altını çizerek. "Işkını çoğu müşterimiz gelip alıp batı illerine götürüyor. Çoğu ışkını tedavi için kullanıyor. Işkının ayrıca grip ve ateşli hastalıklara karşı da tedavi edici etkisi olduğu belirtiliyor." dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzincan haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzincan Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzincan'ın dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Kale, Muş, Tunceli gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir