Erzurum Spor

Sarp dağların arasındaki mahallede genç yaşlı herkes voleybolla buluşuyor

Erzurum'un Tortum ilçesine bağlı Pehlivanlı Mahallesi'nde 50 yılı aşkın süredir yaz mevsiminde oynanan voleybol turnuvalarını, yöre sakinleri de sahanın üst kısmındaki kahveden heyecanla takip ediyor - Pehlivanlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Büyüközmen:
- "Önceleri araştırdığımızda kağıt ya da başka tür oyunlarla insanlar meşgul olmuş. Sonra voleybol düzenleniyor ve büyüklerimiz adeta kahve kültürünü voleybola dökmüşler"

Erzurum - YUNUS HOCAOĞLU - Erzurum'un Tortum ilçesinde sarp dağların arasında bulunan Pehlivanlı Mahallesi'nin sakinleri, uzun yıllardır düzenledikleri voleybol turnuvalarında buluşuyor.

Kent merkezine 83 kilometre mesafedeki mahallede yaşayanlar, yaz mevsiminde günlük işlerini bitirdikten sonra ikindi namazının ardından mahalle kahvesinin önündeki alanda bir araya gelerek, voleybol oynuyor.

Yaz döneminin gelmesiyle Türkiye'nin farklı illerinden ve yurt dışından memleketlerine gelen gurbetçilerin de eşlik ettiği voleybol turnuvalarında, her yaş grubundan takımlar oluşturuluyor.

Oldukça renkli ve çekişmeli geçen turnuvaları, mahalle sakinleri de sahanın üst kısmındaki kahve önünde bulunan ceviz ağacının gölgesinde çay eşliğinde heyecanla takip ediyor.

Mahallede 50 yılı aşkın süredir oynanan voleybol turnuvalarının geleneksel hale getirilmesi hedefleniyor.

Büyüklerimiz adeta kahve kültürünü voleybola dökmüşler

Pehlivanlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Büyüközmen, AA muhabirine, 54 yaşında olduğunu ve doğduğundan bu yana mahallesinde bu sporun oynandığını söyledi.

Uzun zaman önce mahallede başka oyunların da oynandığını ifade eden Büyüközmen, "Önceleri araştırdığımızda kağıt ya da başka tür oyunlarla insanlar meşgul olmuş. Sonra voleybol düzenleniyor ve büyüklerimiz adeta kahve kültürünü voleybola dökmüşler." dedi.

Büyüközmen, böyle bir mahallenin muhtarı olmaktan gurur duyduğunu belirterek, "Bu iş Pehlivanlı'da artık bir kültür. Pehlivanlı dediğin zaman akla voleybol geliyor. Ben küçüktüm eskiden oynayanların birinci olduklarını duydum. Şimdi Tortum ya da Uzundere'de turnuva olursa iki veya üç takım katılıyoruz. 3 takım katılırsak ilk 3, 2 takım katılırsak ilk 2, 1 takım katılırsak kesinlikle şampiyonuz. Yani Pehlivanlı deyince voleybol, voleybol deyince Pehlivanlı akla geliyor." diye konuştu.

Büyüközmen, mahalledeki her yaştan insanın bu aktiviteye katıldığını dile getirdi.

Buraya geleceğim zaman iki gün uyuyamıyorum

Tekirdağ'dan memleketine gelen 43 yaşındaki Mehmet Kop da yaz tatilini burada ailesinin yanında geçirdiğini anlattı.

Voleyboldan büyük zevk aldıklarını söyleyen Kop, şöyle konuştu:

"Kahve ve oyun kültüründen uzak burada eğleniyoruz. Arkadaşlarla yendiğimiz ya da yenildiğimiz zaman birbirimizi kızdırıyoruz. Gayet güzel bir geçiş oluyor. Ben bu aktiviteden çok memnunum. Hem spor yapıyoruz hem de eğlenceli günlerimiz oluyor. Kalabalığı görüyorsunuz yaz oldu mu herkes gelip burada voleybolunu oynuyor. Maçı izliyor güzel bir muhabbet oluyor. Buraya geleceğim zaman iki gün uyuyamıyorum. Yani iki gün önceden buraya gelmenin heyecanı başlıyor."

Siyasetçiler geldiklerinde 'servisimi karşılarsan oyum senin' diyorum

Mahalle sakinlerinden 77 yaşındaki Mehmet Yalçın da 50 senedir voleybol oynadığını belirtti.

Kendisini yenmek için insanların sıraya girdiğini ancak başaramadığını savunan Yalçın, şunları kaydetti:

"Siyasetçiler geldiklerinde 'servisimi karşılarsan oyum senin, alamazsan senin değil' diyorum. Servisi atınca topu ya çaya atıyorlar ya da dışarı. 'Saçımın beyaz haliyle topumu alamıyorsan daha sahaya niye iniyorsun diyorum.' Gençler de sırada bekliyor eve gidince hemen telefon ediyorlar. 'Gel bilardo ya da voleybol oynayalım' diyorlar. Beni yendiklerinde bayram ediyorlar. Çocuklarımın hepsi oynamama karşı ama mümkün değil kimsenin hatırını kıramıyorum. Buraya geldim mi yorgun olup ayakta duramasam bile illa beni sahaya çıkarıyorlar."

Sarp dağların arasındaki mahallede genç yaşlı herkes voleybolla buluşuyor1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Spor haberleri de dahil olmak üzere, Bilardo, Erzurum, Kilometre, Muhtar, Spor, Tortum, Türkiye, Uzundere, Voleybol gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir