kalbe İyi Gelen Gıdalar

kalbe İyi Gelen Gıdalar

Kalbinizin Dostu Olan Gıdalarla Beslenin Kalp hastalıklarında son yıllarda yaşanan hızlı artışın en önemli nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik ve çevresel faktörler yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük kalori miktarının sınırlandırılması, doymuş yağ tüketimine dikkat edilmesi ve 4 besin grubunun dengeli bir şekilde alınması kalp sağlığının koruyor.

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uz. Dyt. Yeşim Çelik, "7-13 Nisan Kalp Haftası"nda kalp sağlığı için beslenme önerilerinde bulundu.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Sarımsak
kalbe İyi Gelen Gıdalar Sarımsak
İçinde bulunan besin öğelerinden dolayı damar içinde pıhtılaşmayı engelleyerek koroner kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Her gün 1 diş sarımsak yenilebilir.

Balık ve balık yağı
kalbe İyi Gelen Gıdalar Balık
Damar içi tıkanıklarının azalmasında etkindir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri yüksek antioksidan özelliğindedir. Haftada 2-3 kez balık tüketimi önerilmektedir. Somon, uskumru, ton, sardalya, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ceviz ve fındık
kalbe İyi Gelen Gıdalar Ceviz Fındık
Yüksek antioksidan özelliği olan omega-3 ve E vitamininin yanı sıra magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 fındık ve 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, Çavdar, tam Buğday Unu:
kalbe İyi Gelen Gıdalar Tam Buğday Unu
B ve E vitamini içeriklerinden dolayı kalp hastalıklarını önleyici özellikleri vardır. Ayrıca protein, kalsiyum, demir, çinko, bakır, magnezyum açısından zengindir. ezmesi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve bulgur tüketimi çok önemlidir.

Kuşkonmaz
kalbe İyi Gelen Gıdalar Kuşkonmaz
Vücuttaki zararlı yağ hücrelerinin atılmasına ve kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalbe iyi gelmektedir.

Çikolata
kalbe İyi Gelen Gıdalar Çikolata
Günde 2 parça bitter çikolata yemek, kolesterolü yüzde 36, kalp krizi riskini ise yüzde 50 düşürür.

Yeşil çay
kalbe İyi Gelen Gıdalar Yeşil Çay
İçindeki polifenoller antioksidan özelliği nedeniyle kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine; yeşil çay, adaçayı, papatya, rezene ıhlamur gibi bitki çaylarının tüketimini tavsiye edilmektedir.

Kırmızı üzüm
kalbe İyi Gelen Gıdalar Kırmızı Üzüm
İçeriğindeki yüksek antioksidantlardan dolayı kalp hastalıklarında olumlu etkisi vardır. Özellikle çekirdekli kuru kırmızı üzümün tüketimi önerilir.

Domates ve karpuz
kalbe İyi Gelen Gıdalar Domates Karpuz
Antioksidan özelliği olan likopeni yüksek oranda içerdiği için yapılan araştırmalarda kalp hastalıkları oluşum riskini azalttığı görülmüştür.

Yer elması
kalbe İyi Gelen Gıdalar Yer Elması
Birçok antioksidan içeren yer elması, serbest radikalleri vücuttan atarak kalp sağlığını korur.

Soya
kalbe İyi Gelen Gıdalar Soya Fasuylesi
Yüksek protein içeriğinin yanı sıra içerdiği B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastalıklarının engellenmesinde etkilidir. Yapılan çalışmalarda düzenli olarak günde 25g soya tüketiminin kalp hastalıklarının oluşum riskini azalttığı saptanmıştır.

Keten tohumu
kalbe İyi Gelen Gıdalar Keten Tohumu
Doymamış yağ asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega -3 içerir. Bu sayede kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Her gün 1 çorba kaşığı keten tohumu yoğurt, çorba gibi besinlerin içine katılarak tüketilebilir.

Kuru erik
kalbe İyi Gelen Gıdalar Kuru Erik
Antioksidan oranı en yüksek besinlerden biridir. Lif içeriği sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır. 16 adet kuru erik günlük lif ihtiyacının yüzde 25'ini karşılamakatdır.

Papaya
kalbe İyi Gelen Gıdalar Papaya
Egzotik bir meyve olan papayanın içindeki sindirim sistemini düzene sokan enzimler kalp kaslarını korur, potasyum ise kalbi besler.

Kalbe Zararlı Gıdalar

  • Kuyruk yağı, margarin ve katı yağlar
  • Kaymak, krema, yoğunlaştırılmış süt tozu
  • Karides, havyar, kalamar gibi deniz ürünleri, ördek, kaz eti
  • Aşırı yağlı börek, kek, yaş pasta çörek, kurabiye gibi besinler
  • Sigara ve alkol
  • Günde 1 fincandan fazla kahve ve neskafe
  • İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar.
  • Kızartılmış ve kavrulmuş besinler(et hamur işi, sebze)
  • Sakatatlar; karaciğer, böbrek, dil, dalak, beyin ve et ürünleri; sucuk, pastırma, salam ve sosis
  • Kişide yüksek tansiyon varsa tuz alımını azaltılmalı, turşu, salamura besinler, soda, hazır gıdalar ve meşrubatlardan uzak durulmalıdır.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
1 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8