Ağız Kokusunu Önleme Yolları

Ağız Kokusunu Önleme Yolları

Günlük hayatta insanları en rahatsız edici durumlardan biri olan ağız kokusunun bazı hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, bu durumun patolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunun anlaşılması için mutlaka bir diş doktoruna başvurulması gerektiğini söyledi.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağız kokusunun, sindirim kanallarında biriken gaz yada ağız içinde özellikle dil sırtında üreyen bakterilerden kaynaklanan genel bir sorun olduğunu belirten Zogun,

"Ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle ağız kokusunun patolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunun teşhis edilmesi için mutlaka diş hekimine başvurulması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aksi halde bu sorunu yaşayanlar, geçici çözüm yollarına başvurarak ya da erteleyerek, ağız kokusuna neden olan hastalıkların ilerleyen dönemlerde ağır bilançosu ile karşılaşabilirler" dedi.

FİZYOLOJİK FAKTÖRLÜ AĞIZ KOKUSUNA ÇÖZÜMLER

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları
Beslenme ve ağız bakımının yeterli düzeyde yapılmaması nedeniyle ortaya çıkan fizyolojik faktörlü ağız kokusunun giderilmesi için tavsiyelerde bulunan Zogun, "Ağız içindeki bakteri oluşumunu destekleyen ve ağız kokusuna neden olan önemli faktör, ağız bakımının yapılmamasıdır.

Bu nedenle her öğünden sonra dişler fırçalanmalı ve ağız hijyeni sağlanmalıdır. Dil sırtında biriken bakterilerin yol açtığı ağız kokusu sorunun önleyebilmek için ise dişlerin fırçalanmasına ek olarak, dil sırtının da fırçalanması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diş fırçasını ulaşamadığı alanlarda biriken besin artıklarının ağzı kokusuna neden olabilecek bakteri topluluğuna dönüşmeden önce, diş ipi ile de etkin temizlik sağlanabilir" diye konuştu.

AĞIZ KURULUĞUNUN SEBEP OLDUĞU KOKULAR İÇİN BOL SIVI TÜKETİN

Ağız Kokusunu Önlemek
Ağız kokusunu giderebilecek bileşenleri ihtiva eden ağız bakım suyu ile komple ağız bakımı yapılarak, bakterilerin yok edilebileceğini ifade eden Zogun,

"Ağız kuruluğu nedeni ile ortaya çıkan ağız kokusu problemleri için bol bol sıvı tüketilerek, tükürük bezleri aktiviteleri desteklenebilir. Ayrıca ağız kuruluğuna neden olan sigara, kahve ve çay tüketimine de dikkat edilmelidir" dedi.

AĞIZ İÇİ KAYNAKLI HASTALIKLARIN SEBEP OLDUĞU KOKULAR İÇİN DOKTORA GİDİLMELİ

Ağız Kokusunu Önlemenin Doğal Yolları
Ağız içi kaynaklı hastalıkların neden olduğu ağız kokusu için mutlaka diş hekimine başvurulması ve gerekli tedavi işlemlerine başlanması gerektiğini söyleyen Arzu Yalnız Zogun,

"Ağız kokusuna neden olan diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve hatalı ya da eskimiş diş protezlerinin yeniden tedavi edilmesi ile ağız kokusu sorunları giderilebilir. Her öğünden sonra ağız ve diş sağlığı için 3 dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyu ile desteklenmesi gerekir.

Böylece ağız kokusuna neden olan bakteri plakları önlenmiş olur. Diş fırçalama işleminden sonra diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza edin. Ayrıca işlemden sonra iyice yıkadığınızdan emin olun" diye konuştu.(İHA)

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen bu yazıya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9