El Şişmesine Ne İyi Gelir

11 Ağustos 2006 Cuma | Son güncelleme:
El Şişmesine Ne İyi Gelir

Ellerin sert bir cisme vurduktan sonra şişmesi gibi bir görünüme sahiptir. Birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. El şişmesi nedir? Dendiğinde akla ilk gelen, uyku sonrası şişen eller ya da egzersiz sonrası şişen eller olabilir. Bu gibi durumlar çok önemli değildir. Genelde kısa bir süre sonra eski haline dönecektir.

Fakat el şişmesi nedir? Ya da nedendir dendiğinde, asıl bilinmesi gereken sebepler; doku, kemik ve ödem iltihaplarından kaynaklı el şişmeleridir. Ayrıca Karpal tünel sendromu gibi travmatik durumlar da el şişmesine sebep olabilir. Bu durumlar uzun süreli el şişmelerinde görülebilir ve giderek artıyor ise, mutlaka bir doktora görünmek gerekmektedir.

El Şişmesinin Nedenleri

- Elin burkulması halinde elde şişme görülmesi olağandır. Elin hareketi kısıtlanabilir ve ağrı hissedilebilir.
- Eklemlerde ve ellerde oluşmuş kireçlenmeler, ağrı ile birlikte görülerek ellerde şişmeye sebep olabilir.
- Ellerde şişme ile birlikte deride döküntü ve kaşıntı da varsa, bu durum alerjik olabilir.
- Diyabet için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar, iltihap gidermede kullanılan ilaçlar, hormon ve antidepresan ilaçları da ellerde şişme oluşturabilir.
- Tendonlarda bulunan keselerin iltihaplanması, enfeksiyonlu yaralar, aşırı kilo durumu, romatoid artirit, kanda tuz dengesizliği, tiroid bezlerinde az çalışma durumu ve böbrek hastalıkları da, el şişmesine sebep olabilir.

El şişmesine ne iyi gelir? Dendiğinde, bilinen bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Fakat bu yöntemleri doktorunuzdan tavsiye almadan uygulamanız önerilmez. El şişmesinin sebepleri birden fazla olduğu için, muhakkak bir doktor muayenesinden geçmeli ve el şişmesine sebep olan asıl problemin bulunması gerekmektedir.

Yine de el şişmesine ne iyi gelir? Konusundaki bitkisel yöntemler şunlardır;

-5 Litre suya iki çay bardağı sofra tuzu atılır ve üzerine iki avuç mürver yaprağı eklenir. Daha sonra bu karışım kaynatılır ve kaynadıktan sonra ılımaya bırakılır. Ardından eller bu ılık karışımın içinde 30 dakika kadar bekletilir.

-Yine 5 litre suyun içerisine iki ya da üç avuç kadar sarı sumak yaprağı konur ve kaynatılır. Karışım ılımaya bırakılır ve ılıyan karışımın içinde eller 30 dakika kadar bekletilir. Bu karışımı iki kere daha ısıtıp iki kere daha kullanabilirsiniz.

- Bir yemek kaşığı bal, iki çay kaşığı karabiber karıştırılır. Bu karışım üçe bölünür ve aç karnına, yemeklerden yarım saat önce yutulur.

-5 Litre suya iki ya da üç avuç pelin otu konur ve kaynatılır. Kaynatılan karışım ılındıktan hemen sonra, şişen eller karışımın içinde 30 dakika bekletilir.

Lütfen bu yazıya puan verin!
685 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8