Rüyada Uçmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada Uçmak Ne Anlama Gelir?

Rüyada uçmak ferahlık ve sevince, bir yerden başka bir yere uçtuğunu görmek hayırlı, bereketli ve sağlıklı bir yolculuk yapmaya işaret eder. Birinin uçtuğunu görmesi yolculuğa çıkmaya ve rüyada yükseldiğiniz ölçüde saygınlık kazanmaya işarettir. Rüyada uçmak hac ve büyüklük demektir. Birini uçarken görmek; kıskançlığa işaret etmektedir. Aynı zamanda bu rüya hacca gideceğinize de yorulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyasında kendisinin uçtuğunu gören insanın hayatında olumlu ve güzel gelişmeler olacaktır. Ama uçarken korkmak bu gelişmeler için daha zaman olduğuna işaret eder.

Çok yükseklere, hatta uzayda uçtuğunuzu gördüyseniz, evlilik sorunları yaşayacaksınız demektir. Alçaktan uçmak ise geçici sıkıntı ve hastalığa işarettir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada birinin uçtuğunu görmek; bir yolculuğa çıkacağınıza ya da mevki olarak yükseleceğini anlamına gelmektedir.


1- Danyal Aleyhisselâm Rüyada uçmak yorumu

Rüyada uçtuğunu görmek, hayırdır. Rüyada bir yerden başka bir yere kuş gibi uçtuğunu gören, yola çıkar ve büyük bir mevkie ulaşır. Gökyüzüne doğru uçtuğunu gören zarara uğrar. Gökyüzüne uçup bir daha yere inmediğini gören dünyadan göçer.


2- İbn-i Sîrîn'nin Rüyada Uçmak tabiri

Rüyasında kanadı olmadığı halde uçtuğunu gören bulunduğu durumdan başka bir duruma girer. Bir evin damından başka bir evin damına uçtuğunu gören, eşinden boşanarak başka biriyle evlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

İbn-i Sîrîn: Kıble yönünde uçmak ve başlangıç noktasına tekrar geri dönmek; büyük kazançlarla yolculuğa çıkacağınıza ve kısa sürede bulunduğunuz yere geri döneceğinize; aynı rüyayı kanatlı bir şekilde görmek, bu tabirin daha da iyi olacağına işarettir.


3- Kirmanî'nin Rüyada uçtuğunu görmek tabiri

Göğe doğru uçtuğunu görmek hacca gitmeye; Kuş kanadına benzeyen kanatları olduğunu görmek, halkın hayretini çekecek bir halin olduğuna; göğe doğru uçup sonra yere indiğini görmek, ölüm derecesinde hasta olup sonra iyileşeceğine delalet eder.


4- Ebu Said El-Vâiz'in Rüyada uçmak ile ilgili yaptığı yorum

Rüyasında bir dağın tepesine uçtuğunu gören büyük bir mekâna erişir. Uçarken bir şeyin üzerine düştüğünü gören, öyle bir şeyin sahibi olur. Kanat takarak uçtuğunu görmek, yolculuğa delalettir.

Rüyada kanatsız olarak uçtuğunu görmek, bir durumdan başka bir duruma geçeceğine; uçtuğu vakit niyetlendiği yere ulaşırsa yolculuğunda hayra nail olacağına; bir tarladan başka bir tarlaya uçtuğunu görmek, kuvvet ve şerefe delalet eder. Alçaktan yüksek bir yere kanatsız olarak uçtuğunu gören, meramına ulaşır. Güvercin gibi uçtuğunu gören yükselir.


5- Rüyada havada uçtuğunu görmek

Bir kimse için rüyada havada uçulması rahatlıkla yapılacak yolculuktur. Rüyada damdan dama havada uçtuğunu gören kimse, ünlü bir zat tarafından eline mal geçer. Bir kadın rüyada tanıdığı bir erkeğin evine havada uçtuğunu görse o erkekle evlenir. Hapsedilmiş bir kimsenin rüyasında havada uçması, hapisten çıkmasına işaret eder.

Bazı tabirciler, rüyada uçmak eğer kanatla olursa, yolculuğa çıkmaya, kanatsız olursa, bir durumdan diğer bir duruma geçer veya bir yerden diğer bir yere nakleder, dediler.

Yabancı olan bir kimse, uçtuğunu görse, memleketine döner. Bazı tabircilerde, o yabancı çok yolculuk yapar, dediler. Rüyada kuşlarla beraber uçtuğunu gören kimse, yabancı kimselerle görüşür.


6- Rüyada uçarak yarışmak

Bir kimse rüyada bir adamla yarışsa ve uçup o adamı geçse, o adama kahreder. Uçtuğundan dolayı da o kimsenin kadri yüce olur.


7- Rüyada güvercinler gibi uçmak

Havada güvercinler gibi uçtuğunu ve yeryüzünde bulunanlardan dilediğine zarar vermeye ve dilediğine de fayda temin etmeye muktedir olduğunu gören bir kimse, saltanat, izzet ve şerefe nail olur.


8- Çalışanlar için rüyada uçmak

Zenginlerin ve devlet memurlarının rüyada uçtuklarını görmeleri ilerlemelerine, gurbette olan bir kimsenin görmesi ise, memleketine dönmesine işarettir. Bazen de bu rüya memleketine hiç dönemeyeceğine işarettir.


9- Rüyada iki kanatla uçmak

Bir kimse iki kanadıyla uçtuğunu görse, bu rüya bütün insanlar hakkında hayırlıdır.


10- Rüyada kuşlarla beraber uçmak

Kuşlarla beraber uçtuğunu gören kimse, yakında yabancı bir kavmin arasında bulunur. Rüyada havaya fazla kalmayarak yalnız yerin üzerinde olduğu bilineceği kadar yükseklikte uçtuğunu görse, yolculuğa çıkmaya ve tekrar dönüp gelmeye işarettir.


11- Rüyada istediği zaman uçtuğunu görmek

Bir kimse, istediği zaman uçtuğunu ve istemediği zaman da uçmadığını görse, büyük bir hayra ve rüyayı görenin islerinin kolaylığına işarettir.


12- Rüyada yerle gök arasında uçmak

Yerle gök arasında uçtuğunu gören kimsenin, arzu ve isteği çok olur. Rüyada bir yerden diğer bir yere göğün genişliğine doğru uçtuğunu gören kimse, gitmeye söz verdiği bir yere yaya olarak veya bir şeye binerek gider, ya da bir yere yolculuğa çıkar ve uçtuğunda yerden yükseldiği miktarca da o yerde izzet ve ikram görür.


13- Rüyada çok fazla uçmak

Fazlaca uçtuğunu görmesi, arzu ve isteklerinin fazla olduğuna işarettir. Bazen de uçmak, talebe için ilim öğrenmeye, kötü kimseler için, günah İşlemeye veya önceden çalışmış olduğu bir şeyi istemeye ya da rüya sahibinin kızma anında yapacağı basit hareketlere işarettir.


14- Rüyada deniz üzerinde uçmak

Eğer kötü bir yerden uçup denize ve manzarası güzel bir dağa yahut çimenlik bir yere ya da camiye indiğini görse, yukarıdaki rüyanın aksine tabir edilir.

Paylaşmak İstermisin?

 • Baş aşağı uçmak demek yolculukta rahat etmeye,
 • Kanatsız uçmak bir durumdan başka bir duruma geçmeye
 • Kuşlarla birlikte uçmak yabancılarla görüşmeye,
 • Gururlu birinin uçtuğunu görmesi rüyanın batıl olmasına,
 • Damdan dama uçmak şöhretli bir kimseden diğer ünlü birine yaklaşmaya yahut bir kadından başka bir kadına geçmeye;
 • Bilinen bir evden başka bir malum eve uçmak evlenmeye,
 • Alçak bir yerden yüksek bir yere kanatsız uçmak arzu ettiği şeye kavuşmaya, itibar kazanmaya,
 • Uçarken gökyüzünde kaybolmak sıkıntıya,
 • Dağın uçtuğunu görmek saltanata nail olmaya,
 • Bir yerden bir yere uçmak mal biriktirme arzusuna,
 • İki kanadı ile uçtuğunu görmek hayır ve iyiliğe,
 • Gökyüzünde durmaksızın uçmak aşırı istek ve arzulara delalet eder.

Rüyada uçmanın dört tabiri vardır:

 1. Yolculuk
 2. Hac
 3. Büyüklük
 4. Durumunuzda değişiklik

Gökyüzüne yükseldiğinizi, gök kapılarının açık olduğunu ve orada meleklerle karşılaştığınızı görmek; hacca gideceğinize ve rızkınızın bollaşacağına tabir olunur.

Gökyüzündeki meleklere katılıp onlarla birlikte Allah'ı tespih ettiğinizi görmek; seçkin takvalı ve dindar kimselerle dost olacağınıza işaret eder.

Lütfen Rüyaya puan verin!
505 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Bu Rüyalarıda Okuyabilirsiniz

Yorum Ekle

Alfabetik Rüya Tabirleri Ansiklopedisi