Rüyada Mezar Görmek, Mezarlıktan Geçmek Mezar Kazmak Ne Demek Neye Yorumlanır?

Rüyada Mezar Görmek, Mezarlıktan Geçmek Mezar Kazmak Ne Demek Neye Yorumlanır?

Hz. Danyal'ın (a.s) yaptığı yoruma göre rüyada mezar görmek; zindan veya hapse yorumlanır. Mezar rüyası, hapse, hapishane ve kabre delalet eder. Çünkü hapishane canlı adamın kabri gibidir. Genel olarak âlimlerin söylediklerine göre mezar görmek, hapise işarettir. Nitekim hapishane de kabre delâlet eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada Mezarlık Görmek

Mezarlık evlere ve oralarda oturan her çeşit insana delalet eder. Allame Meclisî'nin tabirine göre rüyada mezarlık görmek; birtakım şeylerden ibret alacağınıza ve günahlardan yana pişman olacağınız anlamına gelir. İbn-i Sîrîn'nin yaptığı tabire göre rüyada ezarlık görmek; dinleri ve dünyaları bozuk olan cahil kişilerle arkadaş olacağınız manasına gelir. İmam Cafer Sadık'ın (a.s) yaptığı yoruma göre rüyada mezarlık görmenin üç tabiri vardır:

 1. Üzüntü
 2. Zindan, hapis
 3. Sıkıntı.

Rüyada mezar yahut mezarlık görmek vaaz ve nasihate delildir. Kur'an okumaya, korkmaya, dünyadan ilgisini kesmeye, ölümü hatırlamaya, ağlamaya işarettir. Mezarlık, bir şeyden korku duyanlar için emniyete, bir korkusu olmayanlar için korkunun göstergesidir. Mezarlık rüyası zina yapan kişinin evine, ümit ve korkuya, sapıklıktan sonra hidayete ermeye kavuşmanın alametidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada Mezarlık Ziyaret Etmek; Cabir Mağribî'nin yaptığı tabire göre rüyada mezarlığa gittiğinizi görmek; fakirleşeceğinize işarettir. Bir mezarlığı ziyaret ettiğinizi görmek; Resul-i Ekrem'in (s.a.a) herhangi bir sünnetini yerine getireceğinize işarettir. Kirmanî: Bir mezarlığı ziyaret ettiğinizi görmek; bazı mahkûmları teselli edeceğinize işarettir. Rüyada bir mezar ziyaret ettiğini gören kimse, hapishaneye ziyarete gider.

Rüyada Mezar Taşı Görmek

Rüyada bir mezar taşının üzerindeki yazıyı okumaya çalışmak, unutkanlığa veya verdiği sözü yerine getirmemeye işaret eder.

Rüyada Mezar Yapmak; Rüyada bir mezar yaptığını görmek, ev tamirine işarettir. Rüyada kabir yaptığını görmek, ev yapmaya veya evi tamir etmeye alâmettir. Çünkü kabir de insanın evidir ve orada uzun müddet kalacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyada Mezar Kazmak; Bekâr bir kimsenin rüyada kabir kazdığını görmesi, hile ile bir kadın ile evleneceğine delâlet eder. Mezarlık inşa etmek; ahiret işiyle meşgul olacağınızı gösterir. Mezar kazdığını görmek; ev yapmaya veya ölüme rivayet edilir. Bir kimsenin rüyada dam üstünde mezar kazdığını görmesi, uzun ömre delâlet eder. Bir mezar kazdığını yahut kazıldığını görmek, bulunduğu yerde ev yaptırmaya, Mezarlıkta kazmak çok yaşamaya yorumlanır. Mezarlık evlere ve oralarda oturan her çeşit insana delalet eder. Evinizin çatısında mezar kazdıklarını görmek; ömrünüzün uzayacağına işarettir.

Rüyada Tanıdık Birinin Mezarını Görmek; Hayırlı rüyalardır. Eğer kişi ölmüş tanıdığının mezarını görürse onun ruhuna dua okumalıdır.

Mezarların yarıldığını ve ölülerin kabirlerinden dışarı çıktıklarını görmek; düşmana karşı zafer kazanacağınıza

Bir kimsenin rüyada mezarlar üzerine yağmur yağdığını görmesi, o kabirdekilere Allah'ın rahmetinin tecelli ettiğine alâmettir.

Bazı kere de rüyada mezar görmek, uzak yolculuklara, üzüntü, keder, korkunç yerler, zevce ve zindanlara delâlet eder.

Rüyada mezarı ören kimse, bir ev satın alır. Mezar uzak bir yolculuğa, üzüntü, keder ve hapishaneye işarettir.

Rüyada mezar görmek; kötü olayların meydana geleceğine, mezardan çıkmak; üzüntülerin sona ereceğine mezarcı görmek; günlerinizi boş ve faydasız işlerle geçireceğinize ve hileli bir işe gireceğinize dikkat etmeniz gerektiğine işarettir. Rüyada Hâtemül Enbiya (s.a.v.) efendimizin mübarek kabrini açtığını görmek, Resul-i Ekrem'in unutulmuş olan bir sünnetini ihya etmeye işarettir. Mezardan çıkmak; çaresizlikten kurtulacağınıza ve iç dünyanızın değişeceğine işarettir.

Rüyada Mezar Açmak; Rüyada bir ölünün kabrini açtığını görmek, o ölünün yol ve mesleğini talep etmeye ve onun yolunca gitmeye delâlet eder. Eğer o ölü âlimse, rüya sahibi ilim ve hikmete nail olur.

Rüyada Mezara Girmek

Mezara konulduğunuzu görmek; rızkının azalacağına, hapse ve yolculuğa çıkacağınıza alamettir. Rüyada dikilmiş bir kefenle beraber bir mezar içine defnedilmiş olduğunu görmek, nikâhlanmaya delâlet eder. İbn-i Sîrîn hazretleri demişlerdir ki:
"- Rüyada mezara konulduğunu görmek, sıkıntı ile tabir olunur. Üzeri örtülü olmayarak kabre konulduğunu görmek, uzun bir yolculuğa delâlet eder. Ve o kişi bu seferde hayır ve menfaate nail olur. Kendi mezarı üzerinde ayakta durup kendine baktığını gören günahlarından kurtulur."

Mezara konulduğunuzu ve üzerinize toprak atıldığını görmek; dinî bakımdan eksikliğinizin olduğuna işarettir. Rüyada bir mezardan çıktığını görmek, üzüntü, keder ve sıkıntıdan kurtulmaya veya hastalıktan şifa bulmaya delâlet eder. Ölmüş bir kimsenin mezardan çıktığını görmek; büyük bir üzüntüden kurtulacağınıza delildir.

Rüyada Mezar Satın Almak; Yine rüyada bir mezar satın aldığını ve fakat içine girmediğini görmek, bir kadına nikâhla malik olmaya veya bir hizmetçiye işarettir.

Müslüman Mezarlığı ordu çadırlarına ve savaş hazırlıklarına, içinde ölü bulunan Mecusi mezarlığı haram olan hazineye, ölü yoksa kötü eve yahut adi bir kimseye delalettir. Ecnebi mezarlığı gaflete, bid'at ehli, şerli ve münafık kimselerin sırlarına vakıf olmaya, Müşrik mezarlığı üzüntü ve kedere, burada kıymetli bir şey bulmak kazanç ve ganimete,

 • Kabristana girip ölülerin kemiklerini çiğnemek bir tecrübe ve imtihandan geçmeye,
 • Mezarlıkta ölülerle gülmek ve diğer yakışıksız işleri yapmak fasık ve şerli insanlara yakınlaşmaya yorulur.

Rüyada Mezar Örtmek; Mezarı örtmek sıhhatli yaşamaya ve uzun ömre delildir. Mezarda üzerine toprak örtüldüğünü görmek mala nail olmaya yorulur.

Rüyada Ölmeden Mezara Girmek; kadın için evlenmeye, erkek için geçici hapse yahut işinde sıkıntıya düşmeye alamettir.
Rüyada Mezarlar Arasında Dolaşarak açık olan kabirlere girip çıktığını görmek bid at ehli, olumsuz kimselerin evlerine girip çıkmaya yahut hapse girip çıkmaya alamettir.

Rüyada Mezar Görmek Neye Yorumlanır?

 • Rüyada üzeri yeşillik olan mezar görmek, orada yatanın rahmette olduğuna yorulur.
 • Rüyada Müslüman Mezarlığı Görmek; ordu çadırlarına ve savaş hazırlıklarına yorumlanır.
 • İçinde ölü bulunan Mecusi mezarlığı haram olan hazineye, ölü yoksa kötü eve yahut adi bir kimseye,
 • Ecnebi mezarlığı gaflete, bid at ehli, şerli ve münafık kimselerin sırlarına vakıf olmaya,
 • Müşrik mezarlığı üzüntü ve kedere, burada kıymetli bir şey bulmak kazanç ve ganimete,
 • Rüyada mezarlığa girip ölülerin kemiklerini çiğnemek bir tecrübe ve imtihandan geçmeye,
 • Mezarlıkta ölülerle gülmek ve diğer yakışıksız işleri yapmak fasık ve şerli insanlara yakınlaşmaya,
 • Mezar kazıcısı büyük, muhterem bir zata delildir.
 • Bir ölüyü mezara koyduğunuzu görmek; bir belayla karşılaşacağınıza ve sıkıntı yaşayacağınıza rivayet edilir.

Rüyada Mezar Başında Ağlamak; rüya sahibini çaresizlikten kurtulacağını ifade eder. Bir kimsenin mezarlıkta ağlaması iç dünyasının olumlu yönde değişeceğini ifade eder. Mezar başında ağlamak Alla'ın izniyle sevineceğiniz bir durumla karşılaşacağınıza delildir. Daha detaylı rüya yorumu için rüyada ağlamak tabirine bakınız.

Paylaşmak İstermisin?

Lütfen Rüyaya puan verin!
2051 kişi puan verdi. Ortalama puan: 8

Bu Rüyalarıda Okuyabilirsiniz

4 Yorum

Yusuf can

Yusuf can

1 yıl önce

Rüyamda otopsi için bir mezar açmaya çalışyoduk
Etrafta bir kargaşa vardı mezarı kimse açamıyordu kokudan dayanilmiyordu bide mezar toprak degildi sarı et bozulmuş et gibiydi

Ali

Ali

1 yıl önce

Rüyamda mezarlıgın yanından geçiyordum mezarlıgın içinde bina gördüm

Zahide

Zahide

2 yıl önce

Babam vefat etti rüyamda onun mezarının yerini değiştirmek için kefenini falan getiriyoduk kefenin içinde babamın kemikleri vardı ve kefeni alıp evimizin salonunda gömüyorduk lütfen yorumlayan biri varsa anlamını söyler mi bana

Kudret

Kudret

2 yıl önce

Rüyamda eşimle Mezarlıktayız eşim mezar kazıyor hemen yanımızda da yeni defnedilmiş bi mezar var eşim benim için kazıyor mezarı ben de eşime çok korktuğumu anlatıyorum o da rahatlatmaya çalışıyor sonra kafamı kaldırıyorum etrafta çok güzel manzara evler ağaçlar diyorum yerimde iyiymiş manzaram güzelmiş diyorum kocamda evet sıkılmazsın diyor orada ufak bir tebessüm yapıyoruz sonrasında mezar kazma işi bitiyor ben yatıyorum eşim üzerimi örtüyor

Yorum Ekle

Alfabetik Rüya Tabirleri Ansiklopedisi