Rüyada Hâkka Suresini Okumak Ne Anlama Geliyor?

Rüyada Hâkka Suresini Okumak Ne Anlama Geliyor?

da, 52 Ayetten oluşan Hâkka Suresini okumak; yahut okunduğunu işiten kimse, Allah (C.C) tarafından birçok rızk ve nimete nail olur. Dinine hizmet eder. Sevap getirecek yolda yürür. Halka daima iyilikte bulunur. Sabırlı ve temkinli davranır.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada Hâkka Suresi veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek; yüce Allah a yakınlığa, günahlardan tövbeye, hak üzere olmaya işarettir.

İslam Alimlerine Göre Rüyada Hakka Suresini Okumak Ne Demektir?

İmam Cafer Sadık (a.s): Rüyada Hakka suresi okumak; hak yolunda çaba göstereceğinize yorumlanır.

İbn-i Sîrîn: Allah'ın size verdiği nimetin azalmasından korkacağınıza işaret eder.

Kirmanî: Hak yolunu seçeceğinize ve hak ehline yardım edeceğinize işarettir.

Rüyada bu mübarek Hakka Suresini tamamını okumak veya ondan bir parçayı okuduğunu veya kendi üzerine okunduğunu görmek, Allahu Teâlâ'ya yakınlığa, günah ve hatalardan tövbeye, Hak üzere olmaya, bol nimet ve rızka delâlet eder.

Mekke döneminde inmiştir. 52 âyettir. Sûre, adını birinci âyeti oluşturan“el-Hâkka” kelimesinden almıştır. Hâkka, mutlaka gerçekleşecek olan kıyamet demektir. Sûrede başlıca, Kıyameti inkâr edenlerin görecekleri cezalar ve mü’minler ile kâfirlerin dehşetli Kıyamet günündeki hâlleri konu edilmektedir.

Sûrenin ana konusu vahiy yani Kur'an'ın ilâhî kelâm oluşu ve peygamberliktir. Ayrıca kıyamet halleri; yeryüzünde fesat çıkaran ve peygamberleri yalancılıkla itham eden Âd, Semûd, Lût, Firavun, Nûh kavimleri gibi eski kavimlerden, bunların başına gelen musibetlerden söz etmekte, âhirette mutlu ve bedbaht olacak kimselerin durumlarını açıklamaktadır.

Lütfen Rüyaya puan verin!
3 kişi puan verdi. Ortalama puan: 9

Bu Rüyalarıda Okuyabilirsiniz

Alfabetik Rüya Tabirleri Ansiklopedisi