Ekonomi

OPET, "Doğaya Saygı Projesi" kapsamında Çökertme Köyü'ndeki çalışmalarını tamamladı

ANKARA - OPET'in, Muğla ve çevresinde 2021'de yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenen köylerin kalkınmasına destek olmak amacıyla "Doğaya Saygı Projesi" kapsamında Milas'ın Çökertme Köyü'ndeki restorasyon, rehabilitasyon ve eğitim çalışmalarını tamamladığı bildirildi.

ANKARA - OPET'in, Muğla ve çevresinde 2021'de yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenen köylerin kalkınmasına destek olmak amacıyla "Doğaya Saygı Projesi" kapsamında Milas'ın Çökertme Köyü'ndeki restorasyon, rehabilitasyon ve eğitim çalışmalarını tamamladığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yangınlarda büyük maddi ve manevi kayba uğrayan Marmaris'e bağlı Bayır ve Osmaniye, Köyceğiz'deki Otmanlar ile Milas'a bağlı Gökbel ve Bozalan köylerinde rehabilitasyon, eğitim ve ekonomik kalkınma alanında çalışmalar yürüten OPET, Milas'ın Çökertme Köyü'nü de yeni bir çehreye kavuşturdu.

Proje kapsamında Çökertme Köyü'nde yapılan yenileme ve rehabilitasyon çalışmalarının devir teslimi ile Yalı Bölgesi'nde bulunan ve eğitim amaçlı kullanılmak üzere tadilatı yapılan Muğla Valiliği'ne ait binanın açılışı nedeniyle 27 Haziran'da tören düzenlendi.

Tören, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ferhat Davran, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile OPET Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı Fikret Öztürk, OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Milas Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ali Pilavcı, Halk Eğitimi Merkezi müdür yardımcıları, Çökertme Muhtarı Ertan Konar, Gökbel Muhtarı Halil İbrahim Gönül, Bozalan Muhtarı Dursun Kayıhan, OPET Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Ayşenur Aydın, Halk Eğitimi Merkezi öğretmenleri, OPET temsilcileri ve köy halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende ayrıca proje kapsamında yapılan çalışmaların yer aldığı beratlar her bir köyün muhtarına teslim edildi.

- Milas Halk Eğitimi Merkezi Çökertme Kurs Binası hizmete açıldı

Proje kapsamında, Yalı bölgesinde yer alan ve mülkiyeti Muğla Valiliği'ne ait beş oda kapasiteli iki katlı bina yenilendi. Binanın tüm tadilatı ve iç düzenlemeleri OPET tarafından yapıldı. Yenileme çalışmalarının ardından ilgili kurumlar arasında koordinasyon ve iş birliği sağlayarak binanın eğitim amaçlı kullanımı için Milas Halk Eğitim Merkezi'ne verildi.

OPET, Milas Halk Eğitimi Merkezi ile imzaladığı protokol kapsamında Çökertme Ek Hizmet Binasında eğitimlere başladı. Çökertme, Gökbel, Bozalan ve çevre köylerin katılımıyla başlatılan kurslarda İngilizce, diksiyon, hijyen ve el sanatları gibi eğitimler veriliyor. İlerleyen dönemlerde ise bilgisayar, işletmecilik, kırsal turizm, takı tasarımı ve üretimi, seramik, hediyelik eşya üretimi, ahşap boyama, aşçılık ve yemek, halk oyunları, su sporları ve dans gibi eğitimlerin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Doğaya Saygı Projesi'ni, OPET'in yıllardır sürdürdüğü Örnek Köy Projesi ve Çanakkale'de Tevfikiye Arkeo-köy ve Çıplak Etno-köy projeleri örneklerinden yola çıkılarak şekillendirdiklerini belirterek, 2021'de Muğla ve çevresinde yaşanan orman yangınlarının ardından harekete geçtiklerini, yaşam alanlarının yanı sıra arıcılık ve zeytincilik gibi geçim kaynaklarını kaybettikleri için zor durumda olan köyleri belirleyerek çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Öztürk, yangından ekonomik ve fiziksel zarar gören köylerde yeni geçim kaynakları oluşturmak ve köylerin sürdürülebilir kalkınmasına destek olmak için tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte çalıştıklarını aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Tüm köy evleri ve köy meydanlarında yürüttüğümüz mimari çalışmalarla köylerimizi yeni bir çehreye kavuştururken, halk eğitim kursları, kooperatifçilik, köylerimize özgü ürünlerin coğrafi işaret başvuruları ile köylerimizin kalkınması ve ülkemizin gelişimi için çalışıyoruz. Çökertme'de de kamu ve yerel yönetim kuruluşlarıyla birlikte bölge halkına destek vermek ve topluma örnek olmak amacıyla, yenileme çalışmalarının yanı sıra ekonomik ve sosyal etki yaratacak eğitimler düzenledik. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile 2006 yılından bu yana birlikte çalışıyoruz ve rehabilite ettiğimiz örnek köylerde farklı alanlarda birçok kurs programını onların desteğiyle birlikte organize ediyoruz. Bu güzel binayı eğitime tahsis etmek üzere Muğla Valimiz ve değerli eşleri, Kaymakamımız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz ve Belediye Başkanlarımız desteklerini esirgemedi. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

Artan sıcaklıkla birlikte aynı felaketi tekrar yaşamamak için herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve dikkatli olması gerektiği çağrısında bulunan Öztürk, "Köylerimizde yangının izlerini silerken, bölge halkının orman yangınları, iklim değişikliği ve afetlerle ilgili bilinçlenmesine katkı sağlamanın sürdürülebilir bir gelecek için çok değerli olduğuna inanıyoruz. Yangınları ve yangın nedeniyle oluşabilecek zararı en aza indirmenin en önemli yolu, bu konudaki farkındalığı artırmak ve bilgi sahibi olmak. Doğaya Saygı projemiz kapsamında bir yandan zarar gören köylerimize destek verirken diğer yandan eğitim odaklı farkındalık çalışmaları yürüterek daima temkinli olunması gerektiğine dikkat çekiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

OPET Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Grup Müdürü Ayşenur Aydın ise çalışmalara başlamadan önce tüm köylerde anket çalışması yapılarak hanelerdeki ihtiyaçların belirlendiğine ve çalışmaların bu doğrultuda planlandığına dikkat çekerek, Çökertme'nin kültürel ve mimari özellikleri korunarak iyileştirme çalışmalarının yapıldığını aktardı.

Aydın, faaliyetler doğrultusunda, altyapı çalışmaları, köy ana yol düzenlemeleri, ana arter üzerindeki taş duvar ve ahşap çit uygulamaları, köy evleri için boya dağıtımı ve boya uygulaması, köy okulu dış cephe boyamaları, Temiz Tuvalet Kampanyası standartlarına uygun tuvalet düzenlemeleri, köy kahvesi düzenlemeleri, örnek pansiyon uygulaması, köyde bulunan tüm mekanlara masa ve sandalye temini, yöreye uygun motiflerle tabela ve kapı numarası uygulamaları, yerel halk ve köy dışından ziyaretçilere hizmet vermek amacıyla kafe ve restoran yapımı gibi çalışmaların hayata geçirildiğini kaydetti.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir