İdris Akbıyık

İdris Akbıyık

Hakkari Valisi İdris Akbıyık kimdir? Malatyalı olup 1971 yılında Malatya`nın Doğanşehir İlçesinin Çavuşlu Köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde bitirdi. Ortaokul ve liseyi Polat Kasabasında tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Vali İdris Akbıyık, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Anabilim dalında “Türkiye`de Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları ve İstihdam” konulu tezi ile Yüksek Lisansını tamamladı. Halen Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Doktorasına tez aşamasında devam etmektedir.

Tümünü Göster

İdris Akbıyık, 1991-1992 yılları arasında Polis Akademisinde bir yıllık özel eğitimden sonra, Bursa Emniyet Müdürlüğünde iki yıl Komiser Yardımcısı olarak hizmet etti. 1994 yılında Mülki idare Amirliği mesleğine intisap etti.

İdris Akbıyık, 6 ay Sinop Kaymakam adaylığı, 5 Ay Yeşilyurt Kaymakam Refikliği yaptı. Ankara`da 4 aylık İngilizce kursundan sonra 8 ay süre ile İngiltere`de inceleme-araştırma ve eğitimi amacıyla bulundu. Akbıyık, 1,5 ay Elazığ`da Mülkiye Müfettişi refakatinde teftiş stajını yaptı. Afyon - İhsaniye ve Denizli - Güney İlçelerinde 8 Ay süre ile Kaymakam Vekilliğinde bulundu. 4 ay Ankara`da İçişleri Bakanlığında Kaymakamlık kursundan sonra, Rize İli İkizdere İlçe Kaymakamlığına atandı.

  • 1997-1999 yılları arasında İkizdere,
  • 1999-2001 yılları arası Elazığ-Ağın,
  • 2001-2005 yılları arası Diyarbakır`ın Çınar,
  • 25.10.2005-19.10.2006 tarihleri arası Balıkesir'in Sındırgı,
  • 20.10.2006-11.08.2010 tarihleri arası Kayseri'nin Yahyalı,
  • 12.08.2010-04.08.2015 tarihleri arası Sakarya'nın Geyve,
  • 07.08.2015-15.12.2016 tarihleri arası Hendek,
  • 21.12.2016- 02.11.2018 tarihleri arası Şişli İlçesinde Kaymakamlık görevini ifa etmiş olup,
  • 05.11.2018 tarihinde Hakkâri Valisi olarak göreve başlamıştır.

İdris Akbıyık, Diyarbakır İli Çınar İlçesinde kız çocuklarının okullaşması ve kadınlara dönük kendine özgü başarılı eğitim projeleri yapmıştır. "Haydi, Anne Babalar Okula" projesiyle 4000 okuma yazma bilmeyen kadına okuma yazma öğretilmiş ve istihdama dönük eğitimler verilmiştir. Bu projeyle 1000 civarında okula devam edemeyen kız çocuğunun okullaşması sağlanmıştır. Ayrıca Çınar İlçesinde altı ayrı kan davasının barışla sonuçlanmasında aracılık yaparak katkıda bulunmuştur.

İdris Akbıyık, Kayseri İli Yahyalı, Sakarya İli Geyve ve Hendek İlçelerinde eğitimin başarısını artırmak amacıyla "Bir Kitap Bir İnsan" ve "Her Çocuk Bir Etkinlik" gibi kendine has projeler uygulayarak eğitimde bu İlçelerimizi çok üst seviyelere taşımıştır.

İdris Akbıyık, Geyve İlçesinde görev yaptığı süre içerisinde halk-devlet bütünleşmesini en üst düzeyde sağlamış, özellikle yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlarımıza dönük "Konut Projesi" gibi çeşitli projeler uygulamıştır. Benzer projeler Hendek İlçesinde de uygulanmıştır.

İdris Akbıyık, Diyarbakır-Çınar İlçesinde eğitim alanında yapmış olduğu başarılı proje ve çalışmalar dolayısıyla Milli Eğitim Bakanımız tarafından "Teşekkür" ile ödüllendirilmiştir. Görev yapmış olduğu illerin tamamında "Takdirname" ile ödüllendirilmiş ve Kayseri İli Yahyalı İlçesinde yapmış olduğu projeler(özellikle eğitim ve köy alt yapısı ile ilgili) ile "Yılın Kaymakamı Ödülüne" teklif edilmiştir.

İdris Akbıyık, Kaymakam olarak görev yaptığı İlçelerde içme suyu, yol, kanalizasyon, gelir getirici tarımsal projeler, modern köyler oluşturma, KÖYDES(Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Köy Alt Yapısını Destekleme Projesi) projeleri, istihdama dönük projeler, gelir getirici hayvancılık ve tarımsal projeler başarıyla uygulanmıştır.

İdris Akbıyık, İstanbul'un Şişli İlçesinde Kaymakamlık yaptığı süre boyunca; yine halk-devlet bütünleşmesini ön planda tutarak vatandaşların her türlü sorununa çözüm üretme gayesi gütmüştür. Avrupa Birliği ülkeleri ve STK'lar ile iş birliği içerisinde projeler üretilmesini sağlamak amacıyla AB Proje Birimi kurulmuştur. Avrupa Gönüllü Hizmeti Projesi(AGH) çerçevesinde birçok Avrupa Birliği Projesi uygulanmıştır. "Engelsiz Hizmet Projesi", "Siber Zorbalığa Son", "Nesilleri Birleştiriyoruz" ve "Bir Kitap Bir İnsan" gibi projelerin de içinde bulunduğu 23 proje bulunmaktadır. Uygulanan projeler ile toplumun bilinçlenmesi yönünde önemli adımlar atılmıştır.

İdris Akbıyık, Avustralya Devletinde 2 ay süre ile adli, idari, siyasi ve ekonomik yapısı açısından incelemeler de bulunmuş, Afganistan Devleti Meydan-ı Vardak Vilayetinde 10 gün süre ile valilik ve kaymakamlık birim amirlerine kamu yönetimi ve Türkiye`nin idari yapısı konularında eğitim semineri vermiştir. İleri derecede İngilizce bilmekte olup öğretmen Sevim Akbıyık ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

Devlet Memurluğunda 29. yılında Mülki İdare Amirliğinde ise 27. yılında olan İdris Akbıyık 1. Sınıf Mülki İdare Amiridir.

Manşetler

Güncel

İdris Akbıyık'tan Son Haberler

Vali Akbıyık, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasını inceledi

Vali Akbıyık, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasını inceledi

HAKKARİ - Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, yapımı devam eden Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasında incelemelerde bulundu

Çukurca festivalinde ödül töreni

Çukurca festivalinde ödül töreni

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bu yıl düzenlenen '4.Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali' çerçevesinde bisiklet, rafting, futbol ve değişik branşlarda dereceye girenlere kupa ve ödül verildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'daki festivalin ödül töreninde konuştu:

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'daki festivalin ödül töreninde konuştu:

HAKKARİ - İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, çocukların spor yapması, okula gitmesi, ellerinin kalem tutması ve gelecek hayalleri için mücadele ettiklerini belirterek, "Onların canı, kanı üzerinden, bu ülke üzerinden hesap yapmak isteyenlere fırsat vermeyelim." dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'da rafting yaptı:

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Çukurca'da rafting yaptı:

HAKKARİ - İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ve protokol üyeleri, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, bu yıl dördüncüsü organize edilen Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali kapsamında düzenlenen yarışmada rafting yaptı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, rafting yaptı

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, rafting yaptı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde bu yıl düzenlenen '4.Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali' çerçevesinde Türkiye Zap Nehri Zap kupası yarışması start aldı. Festival çerçevesinde Çukurca ilesine gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Hakkari Valisi ve Belediye Başkanı İdris Akbıyık ile birlikte rafting yaptı.

Hakkari kültürü, gelenek ve görenekleri kayıt altına alınıyor

Hakkari kültürü, gelenek ve görenekleri kayıt altına alınıyor

HAKKARİ - SAYİM HARMANCI - Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, geçmişteki medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi yapıları, kilimi, mutfağıyla öne çıkan Hakkari'nin kültürünü, gelenek ve göreneklerini kayıt altına alıyor.

Hakkari'deki bisiklet yarışı İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy'un komutuyla başladı:

Hakkari'deki bisiklet yarışı İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy'un komutuyla başladı:

HAKKARİ(AA) - Hakkari'de "4. Çukurca Foto Safari ve Doğa Sporları Festivali" kapsamında düzenlenen bisiklet yarışı, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy'un komutuyla başladı.

Bakan Yardımcısı Ersoy, ödüllü bisiklet yarışmasının startını verdi

Bakan Yardımcısı Ersoy, ödüllü bisiklet yarışmasının startını verdi

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy ile Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık tarafından Çukurca ilçesinde '4. Fotosafari ve Doğa Sporları Festivali' çerçevesinde düzenlenen ödüllü bisiklet yarışması startı verildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Hakkari Valisi Akbıyık'ı ziyaret etti

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Hakkari Valisi Akbıyık'ı ziyaret etti

HAKKARİ - İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık'ı makamında ziyaret etti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy Hakkari'de

İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy Hakkari'de

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, bir dizi ziyarette bulunmak üzere Hakkari'ye geldi.

"3x3 Sokak Basketbol ve Voleybol Şampiyonası" sona erdi

'3x3 Sokak Basketbol ve Voleybol Şampiyonası' sona erdi

Hakkari Belediye ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Kent Park'ta düzenlenen "3x3 Sokak Basketbol ve Voleybol Şampiyonası" finali maçıyla sona erdi.

Hakkari'de sokak basketbol ve voleybol turnuvaları sona erdi

Hakkari'de sokak basketbol ve voleybol turnuvaları sona erdi

HAKKARİ - Hakkari Belediyesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen sokak basketbol ve voleybol turnuvaları tamamlandı.

Müftü Fakirullahoğlu: "Vekaletle kurban organizasyonuna destek gelmeye devam ediyor"

Müftü Fakirullahoğlu: 'Vekaletle kurban organizasyonuna destek gelmeye devam ediyor'

Hakkari İl Müftüsü İsmail Fakirullahoğlu, "Ülke olarak Müslüman toplumlarına umut olma gibi bir misyona sahibiz" dedi.

Hakkari'de vekaletle kurban organizasyonuna destek

Hakkari'de vekaletle kurban organizasyonuna destek

HAKKARİ - Hakkari'de kurum amirleri, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından "Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş" sloganıyla yürütülen 2022 yılı vekaletle kurban organizasyonuna destek verdi.

Hakkari Valisi Akbıyık, TDV'ye kurban bağışında bulundu

Hakkari Valisi Akbıyık, TDV'ye kurban bağışında bulundu

HAKKARİ - Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Türkiye Diyanet Vakfına (TDV) kurban bağışı yaptı.

Hakkari'de Erasmus projeleri bilgilendirme toplantısı yapıldı

Hakkari'de Erasmus projeleri bilgilendirme toplantısı yapıldı

HAKKARİ - Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE ve Proje Birimi tarafından yürütülen Erasmus projeleriyle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Hakkari Valisi Akbıyık: "Eğitimde iyi bir ivme yakaladık"

Hakkari Valisi Akbıyık: 'Eğitimde iyi bir ivme yakaladık'

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Hakkâri'nin eğitimde iyi bir ivme yakaladığına dikkat çekerek, "Şimdi bir başka başarıyı ise 2022 yılında Erasmus+ programında, yurt dışına giden yönetici, öğretmen ve öğrencimizin sayısındaki artışla başarıyoruz" dedi.

Hakkari'de mera yolları yapıldı

Hakkari'de mera yolları yapıldı

HAKKARİ - Hakkari'de İl Özel İdaresi tarafından mera yolları yapıldı.

Hakkarili çocuklar karne şenliğinde eğlendi

Hakkarili çocuklar karne şenliğinde eğlendi

HAKKARİ - Hakkari'de çocuklar, Belediye ve Emniyet Müdürlüğünce düzenlenen karne şenliği etkinliğinde uçurtma uçurdu, rafting botuna bindi, şişme oyun paklarında eğlendi.

Hakkari'de eTwinning kalite etiketi ödül töreni

Hakkari'de eTwinning kalite etiketi ödül töreni

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü öncülüğünde Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen eTwinning Projesi belge takdim töreni yapıldı.

Hakkari'de 2800 rakımda halaylı karne şenliği

Hakkari'de 2800 rakımda halaylı karne şenliği

Hakkari Valiliği ve Belediyesi işbirliği ile 2021-2022 eğitim ve öğretim dönemini tamamlayarak karnelerini alacak olan öğrenciler için 2 bin 800 rakımlı Mergabütan Kayak Merkezi'nde halaylı karne şenliği düzenlendi.

Hakkari'de eTwinning Kalite Etiketi ödül töreni düzenlendi

Hakkari'de eTwinning Kalite Etiketi ödül töreni düzenlendi

HAKKARİ - Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü öncülüğünde Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen eTwinning Projesi belge takdim töreni gerçekleştirildi.

Hakkari'de düzenlenen "Madencilik Çalıştayı"nın sonuç bildirgesi açıklandı

Hakkari'de düzenlenen 'Madencilik Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı

HAKKARİ - Hakkari'de, maden yataklarının potansiyelini ortaya koymak ve üretilen madenleri değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen "Madencilik Çalıştayı"nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Hakkari'de okulda kurulan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı

Hakkari'de okulda kurulan kütüphane ve müzik atölyesinin açılışı yapıldı

HAKKARİ - Hakkari'de, Battalgazi Derneği'nin desteğiyle Vali İdris Akbıyık İlk ve Ortaokulu'nda kurulan kütüphane ve belediyenin katkılarıyla oluşturulan müzik atölyesi törenle açıldı.

Vali Akbıyık; "'Kütüphaneler ilme açılan kapılardır"

Vali Akbıyık; ''Kütüphaneler ilme açılan kapılardır'

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Kütüphaneler ilme açılan kapılardır. Raflarda yer alan her kitap, her eser ayrı bir gizemin, ayrı bir dünyanın anahtarıdır" dedi.

Vali Akbıyık, kültürel ve yöresel sergiyi ziyaret etti

Vali Akbıyık, kültürel ve yöresel sergiyi ziyaret etti

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu sergiyi ziyaret etti.

Hakkari'de "Madencilik Çalıştayı" düzenlendi

Hakkari'de 'Madencilik Çalıştayı' düzenlendi

HAKKARİ - Hakkari'de, maden yataklarının potansiyelini ortaya koymak, doğru arama yöntemleriyle yenilerini eklemek ve üretilen madenleri değerlendirmek amacıyla düzenlenen "Madencilik Çalıştayı" başladı.

Hakkari'de 70 okula malzeme desteğinde bulunuldu

Hakkari'de 70 okula malzeme desteğinde bulunuldu

HAKKARİ - Hakkari'de "Temel Eğitimde 10 Bin Okul" projesi kapsamında 70 okula malzeme desteğinde bulunuldu.

Yüksekova'ya doğal gazın gelmesi vatandaşları sevindirdi

Yüksekova'ya doğal gazın gelmesi vatandaşları sevindirdi

Hakkari Valisi İdris Akbıyık'ın geçtiğimiz günlerde Yüksekova ilçesinde doğal gaz gelecek açıklaması sonrası vatandaşları sevindirdi.

Yüksekova'ya çekilecek doğal gaz hattı için yer teslimi yapıldı

Yüksekova'ya çekilecek doğal gaz hattı için yer teslimi yapıldı

HAKKARİ - Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova ilçesine çekilecek doğal gaz hattı yapım işi sözleşmesinin imzalandığını ve yer tesliminin yapıldığını bildirdi.