Bitlis Çevre

Mayıs ayında 5 metrelik kar kütleleri görenleri hayretler içerisinde bıraktı

BİTLİS (İHA) - Bitlis'in Tatvan ilçesinin yüksek kesimlerde yer alan 5 metrelik kar kütleleri görenleri hayretler içerisinde bıraktı.

BİTLİS (İHA) - Bitlis'in Tatvan ilçesinin yüksek kesimlerde yer alan 5 metrelik kar kütleleri görenleri hayretler içerisinde bıraktı.

Bitlis: Batı illerinde deniz sezonu açılırken Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Nemrut Dağı yolunda mayıs ayına rağmen hala 5 metreyi bulan kar kütleleri bulunuyor. Zirvesinde dünyanın ikinci büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü'nün yer aldığı Nemrut Kalderası, kentin önemli turizm destinasyonlarının başında geliyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akın ettiği kaldera, bu yıl da yoğun kar yağışı aldı. Geçtiğimiz günlerde Bitlis İl Özel İdaresi tarafından tamamen karla kaplı yolu açılan Nemrut'ta, mayıs ayına rağmen hala yer yer 5 metreyi bulan kar kütleleri bulunuyor. 2 bin 250 rakımlı mükemmeliyet ödüllü krater gölünü görmek isteyen birçok ziyaretçi kalderaya akın ederken, kar kütlelerinin içinden geçerek zirveye ulaşıyor.

Araçlarıyla zirveye kadar çıkan vatandaşlar gördükleri kar manzara karşısında hayretlerini gizleyemedi. Yazı ayrı kışı ayrı güzel olan kaldera doğal güzelliği ile ziyaretçilerin yanı sıra uzaydaki astronotların bile dikkatini çekmişti.

Batı illerinde denize girilmesine rağmen halen Bitlis'te karın olduğunu söyleyen Mehmet Ali Akarsu, "Mayıs ayında baharın güzelliklerine aldanıp Nemrut Dağı'na geldik. Nemrut Dağı'nda yaklaşık 5-6 metre kar olduğunu gördük. Tabi mayıs ayında bu manzara karşısında hayret kaldık. Arkadaşlarımızla mayıs ayında olmasına rağmen kartopu oynamak güzelmiş" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bitlis haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bitlis Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bitlis'in dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, Bitlis, Bitlis İl Özel İdaresi, Kar Yağışı, Nemrut Krater Gölü, Tatvan gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir