Erzurum Güncel

Kazaların arttığı Erzurum'da Vali Çiftçi'den, "trafik kurallarına uyalım" çağrısı:

"Geçen senenin ilk 6 ayında 1588, bu senenin ilk 6 ayında ise 1917 trafik kazası gerçekleşti. Geçen sene ile karşılaştırdığımızda bu yıl yüzde 21'lik bir artış olduğunu görüyoruz. Lütfen trafik kurallarına uyalım" - "(Kurban Bayramı tatilinde) Memnuniyetle ifade edersek, geçen sene ölümlü kaza varken, bu sen ölümlü trafik kazası gerçekleşmedi. Bu ilimiz açısından son derece sevindirici bir gelişme"

Erzurum - Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, geçen senenin ilk 6 ayında 1588, bu senenin ilk 6 ayında ise 1917 trafik kazasının meydana geldiğini belirterek, "Geçen sene ile karşılaştırdığımızda bu yıl yüzde 21'lik bir artış olduğunu görüyoruz. Lütfen trafik kurallarına uyalım." dedi.

Vali Çiftçi, İl Emniyet Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 2022 yılında bugüne kadar kentteki araç sayısının arttığına dikkati çekti.

Önceki yılın ilk 6 ayına göre trafik kazalarında artış gözlemlediklerini belirten Çiftçi, şöyle konuştu:

"2022'de 126 bin 561, 2023'de 133 bin 792, 2024'de an itibarıyla ise 134 bin 480 motorlu araç sayısı var. Geçen senenin ilk 6 ayında 1588, bu senenin ilk 6 ayında ise 1917 trafik kazası gerçekleşti. Geçen sene ile karşılaştırdığımızda bu yıl yüzde 21'lik bir artış olduğunu görüyoruz. Lütfen trafik kurallarına uyalım. Yüzde 21 az bir oran değil. Can ve mal güvenliğimiz açısından trafik kurallarına uymamızın hayati önemi var. Geçen sene ilk 6 ayda 344 bin 643, temmuz ayına kadar ise 593 bin 855 araç denetimi yapıldı ve bu yüzde 72'ye tekabül ediyor. Kamuoyunda yüksek miktarda ceza yazıldığı yönünde kanaat var. Geçen yıl denetimlerin idari yaptırıma dönüşme oranı yüzde 4,5 iken, bu sene yüzde 9,90 yükseldiğini, yani yüzde 100'lük bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Buna paralel olarak trafik cezalarında da artış olduğunu söyleyebiliriz."

Çiftçi, Kurban Bayramı'nda uygulanan trafik tedbirlerinden bahsederek, "Geçen sene Kurban Bayramı'nda 104 ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazası olmuşken, bu sene 112 kaza olduğunu görüyoruz. Geçen sene 23 bin 429, bu sene ise 46 bin 123 araç denetlendi. Bu artış oranı yüzde 97'ye tekabül ediyor. İlk 6 aydaki artış yüzde 72 iken, bayramda yapılan denetimlerin oranı yüzde 97. Bu yapılan denetimlerin ne kadar arttığını gösteriyor. (Kurban Bayramı tatili) Memnuniyetle ifade edersek geçen sene ölümlü kaza varken, bu sen ölümlü trafik kazası gerçekleşmedi. Bu ilimiz açısından son derece sevindirici bir gelişme. Alınan tedbirlerin amaca ulaştığını gösteriyor." diye konuştu.

İlimizde düzensiz göçmen sayısı oldukça az

Denetlemeleri trafik kazalarını en aza indirmek için yaptıklarını anlatan Çiftçi, yazın gelmesiyle başlayan düğünlerle birlikte oluşan araç konvoylarında şerit ihlali yapanların tespit edilmesiyle idari yaptırım uygulandığını aktardı.

Çiftçi, kentteki düzensiz göçmenler hakkında yaptığı değerlendirmede ise "İlimizde düzensiz göçmen sayısı oldukça az. Diğer illere bakınca fazla bir yekun teşkil etmiyorlar. Yabancıların karıştığı asayiş olaylarında düşük bir orana tekabül ediyorlar. Emniyetimiz, jandarmamız ve göç idaremiz bu konuyla ilgili etkili tedbirler alıyor. Suça karışanları tespit ettiklerinde bunlarla ilgili gereken anında yapılıyor. Yaptığımız güvenlik ve asayiş değerlendirmesinde ilimizde bir sorun görmüyoruz." ifadelerinin kullandı.

ERZURUM - Kazaların arttığı Erzurum
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Erzurum, Göçmen, Jandarma, Kurban Bayramı, Trafik Kazası gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir