Ağrı Yaşam

Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü'nde turizm sezonu açıldı

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler Ağrı'daki gölde kayıkla gezintiye çıkıp serin havada piknik yapıyor - Ziyaretçilerden Ayşe Mezili:
- "Osmaniyeliyiz, kamp için geldik. Oralar çok sıcak. Burası yayla gibi geldi"

Ağrı - Ağrı'nın Taşlıçay ilçesinde 2 bin 241 rakımdaki Balık Gölü'nde karın erimesi ve havanın ısınmaya başlamasıyla turizm sezonu açıldı.

Taşlıçay ilçesinin kuzeyindeki Sinek Yaylası ve Aras Dağları'nın yakınında bulunan Balık Gölü, adaları, kuş türleri ve doğal güzellikleriyle doğa tutkunlarını cezbediyor.

Kış mevsimi boyunca yüzeyi kar ve buzla kaplanan göl, karın erimesi ve havanın ısınmasıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenler, bölgeye gelerek gölde kayıkla gezintiye çıkıp serin havada piknik yapıyor.

Günübirlik ziyaretçilerin yanı sıra kampçı aileleri de ağırlayan bölgede, sezonun ilk günlerinde yoğunluk oluştu.

Türkiye'nin her tarafı çok sıcak ama burası serin

Bölgede turizm işletmeciliği yapan Yakup Birlik, AA muhabirine, gölün rakımının yüksek olmasından dolayı havanın serin olduğunu söyledi.

Göl ve çevresinin el değmemiş doğal güzelliklerle kaplı olduğunu ifade eden Birlik, "Türkiye'nin her tarafı çok sıcak ama burası serin. Havası, suyu çok güzel. Her tarafta çiçekler ve doğal güzellikler var. İnsanlar burada balığını yiyip, tekne turunu yapıyor. Dağlara çıkıp yürüyüş yapıyor." diye konuştu.

Birlik, bölgeye gelen ziyaretçilerin alışverişlerini yakın ilçelerden yaptığını ve bunun da bölgeye ekonomik katkı sunduğunu anlattı.

Ağrı Dağı'na gelen turistlerin zirve tırmanışı öncesi göl ve çevresinde kamp kurup yüksek rakıma uyum sağladığını dile getiren Birlik, şöyle konuştu:

"Sezonun başlaması bayram tatiline denk geldi. 9 günlük bayram tatili olunca insanların buraya talebi çok oldu. Kamelyalarımız tamamen doldu. Yoğunluk devam edecek. Okullar tatil oldu. Bizim yerli turist dediğimiz İstanbul ve İzmir gibi illerden insanlar yazın memleketlerine geliyorlar. Gelenler buraya uğruyor. Yaz ayları boyunca 3 ay yoğunluğumuz olacak inşallah. Gölümüz kışın buz tutuyor ve yaklaşık yarım metre buz tabakası oluyor."

İnternetten görüp geldik

Ziyaretçilerden Ayşe Mezili, ilk defa geldikleri Balık Gölü ve çevresindeki doğal güzellikleri çok beğendiklerini ifade etti.

Göl çevresinde 2 günlük kamp yaptıklarını anlatan Mezili, şunları kaydetti:

"Osmaniyeliyiz kamp için geldik. Oralar çok sıcak. Burası yayla gibi geldi. Burayı internetten görüp geldik. İznimiz bitmese burada kalmaya devam ederdik. Yeşillikle gölün buluştuğu güzel bir manzara var. Geceleri hava buz gibiydi. Biz yorganla geldik ama çok üşüdük. Yayla turu yapmak isteyenler buraya gelebilir. 2 günde burayı gezeceğimizi düşünüyorduk ama buraya bir hafta zaman ayrılması gerekiyor."

Kocaeli'den gelen Zeynep Kaya da gölün hem manzarasının hem de havasının çok güzel olduğunu anlatarak, "Kocaeli'de nem ve sıcaklık bizi bunaltıyor. Burası çok güzel. Herkesin gelip görmesini tavsiye ederim. Uzun zamandır gelmiyordum, hem ailemi gördüm hem de gezdim." dedi.

Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Karın eridiği 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Abdullah Söylemez, Ağrı, Ağrı Dağı, Balık Gölü, Taşlıçay, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir