Kars Yaşam

Karın erdiği Kars'ta besiciler hayvanlarını meralarla buluşturdu

KARS - Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, karın erimesiyle büyük ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkarılmaya başlandı.

Kars - Kış mevsiminin uzun ve çetin geçtiği Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, karın erimesiyle büyük ve küçükbaş hayvanlar meralara çıkarılmaya başlandı.

Hava sıcaklığının gündüz 19 dereceye çıktığı ilçede, karlar eridi, doğa yeşillendi.

Besiciler de yaklaşık 6 aydı ahırda beslediği küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını otlaklara çıkardı.

Hayvanlarını 2 bin 400 rakımlı Yağbasan Çatal Dere mevkisine çıkaran besiciler, sonbahara kadar koyun, kuzu ve ineklerini merada otlatacak.

Besicilerden Erkan Sarı, AA muhabirine, uzun süren kışın sonunda meralara çıkmaya başladıklarını söyledi.

Uzun süren soğuk havaların ardından meralara çıkmanın sevindiricini yaşadıklarını ifade eden Sarı, "Hayvanlarımızı kıştan sonra ilk defa bugün çıkardık. Koyunlarımız yaklaşık 6 aydır içerideler. Hava da güzel, yem maliyetleri yüksek olduğu için biz de koyunları bugün çıkardık. Kar erken yağdı, geç kalkınca 6 ay yem, ot, saman maliyeti yüksek oldu ama mecburen geçim kaynağımız olan bu işi yapıyoruz." dedi.

KARS - Karın erdiği Kars
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Kars haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Kars Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Kars'ın dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Kars, Sarıkamış gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir