Kanadalı Müslüman gezgin Türkiye'nin inanç merkezleri ve tarihi yapılarına hayran kaldı

19 Kasım 2020 Perşembe, 11:16 | Son güncelleme:
Kanadalı Müslüman gezgin Türkiye'nin inanç merkezleri ve tarihi yapılarına hayran kaldı

Kanada'daki Mount Royal Üniversitesinde gazetecilik bölümünde okuyan ve internetten görüp merak saldığı Türkiye'ye gelen 20 yaşındaki Ryan Adams, buradaki tarihi yapıları ile inanç merkezlerini gezdi
- Adams:

- "Türkiye özellikle tarihi ve turizmiyle harika bir ülke, bu nedenle buraya gelip ziyaret etmeye karar verdim. Türkiye'de çok fazla tarihi yer var"

AĞRI - Kanada'dan farklı kültürleri tanımak, tarihi ve doğal güzellikleri görmek için Türkiye'ye gelen gezgin Ryan Adams, ülkedeki inanç merkezleri ve tarihi yapılara hayran kaldı.

Mount Royal Üniversitesinde gazetecilik bölümü 2. sınıf öğrencisi olan ve ailesini ikna ederek internetten görüp merak saldığı Türkiye'ye gelen 20 yaşındaki Ryan Adams, gezisine Sultan Ahmet Camisi, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve diğer tarihi camileri ziyaret ederek başladı.

İstanbul'un ardından turuna otobüsle devam eden Adams, UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi ve doğal güzellikleriyle ünlü Kapadokya'ya geçti.

Bölgedeki birçok ili ziyaret eden genç gezgin, inanç merkezlerinden Şanlıurfa ve Diyarbakır'ı da gezdikten sonra Ağrı'ya geldi.

- Tarihi camiyi gezerken duygulandı

Yaklaşık bir aydır Türkiye'yi dolaşan Müslüman genç, Doğubayazıt ilçesinde bulunan Osmanlı Devleti'nin Anadolu'daki en seçkin eserlerinden olan ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde de yer alan İshak Paşa Sarayı'nı da görme fırsatı buldu.

Tarihi sarayın içerisinde bulanan camiyi gezerken duygulanan Adams, fotoğraf ve video çektikten sonra Ağrı Dağı eteklerindeki Telçeker köyü yakınlarındaki Nuh'un gemisine ait kalıntıların bulunduğuna inanılan mevkiyi ziyaret etti.

Kanadalı gezgin Ryan Adams, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hoşgörü ülkesi olduğunu, insanlarının samimi, cana yakın ve mütevazı olduğunu söyledi.

Türkiye, tarihi ve turizmiyle harika bir ülke

Türkiye'de gerek İslam tarihi gerek diğer inançlarla ilgili onlarca tarihi yapıyı görmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Adams, şöyle konuştu:

"Türkiye özellikle tarihi ve turizmiyle harika bir ülke, bu nedenle buraya gelip ziyaret etmeye karar verdim. Türkiye'de çok fazla tarihi yer var. Ağrı Dağı'nı ve Ağrı'yı görmek için çok heyecanlıydım. Ayrıca Nuh'un gemisinin burada olduğuna dair bir söylenti var. Şanlıurfa'da Hazreti İbrahim'in doğduğu yeri, İstanbul ve başka şehirleri de gördüm. Türkiye'de olduğum için çok mutluyum, çok hoş bir ülke ve insanları çok misafirperver. Bu benim için çok güzel bir seyahat oldu."

Annesinin Iraklı olduğunu belirten Adams, hedefinin birçok ülkeyi gezmek olduğunu ve ABD'yi de ziyaret ettikten sonra ülkesine döneceğini anlattı.

Türkiye'yi ve insanlarını çok sevdiğini ifade eden Adams, "Ayrıca buraya Türkiye'nin dağlarını görmek içinde geldim. Kanada'da birçok dağ var, bu yüzden Türkiye'dekileri de görmek istedim. Bu güzel tarihi İshak Paşa Sarayı'nın manzarasını da görmekten zevk aldım." diye konuştu.Kaynak:AA

merkezleri tarihi hayran kaldı AĞRI Müslüman ve yapılarına Kanadalı Türkiye'nin - inanç gezgin 7

kaldı merkezleri ve Kanadalı yapılarına Müslüman gezgin AĞRI - tarihi inanç Türkiye'nin hayran 1

yapılarına inanç Müslüman AĞRI - gezgin Türkiye'nin tarihi merkezleri ve Kanadalı kaldı hayran 2

yapılarına AĞRI hayran Müslüman inanç Kanadalı merkezleri - kaldı tarihi gezgin ve Türkiye'nin 3

kaldı AĞRI merkezleri gezgin - Türkiye'nin inanç Kanadalı ve yapılarına hayran tarihi Müslüman 4

merkezleri Kanadalı AĞRI kaldı ve tarihi gezgin yapılarına Türkiye'nin hayran inanç Müslüman - 5

yapılarına gezgin kaldı hayran AĞRI Kanadalı - ve tarihi inanç Türkiye'nin Müslüman merkezleri 6

Türkiye'nin hayran kaldı inanç Kanadalı Müslüman yapılarına ve AĞRI merkezleri gezgin tarihi - 8

AĞRI kaldı hayran inanç merkezleri Türkiye'nin ve tarihi yapılarına Kanadalı - gezgin Müslüman 9

ETİKET: Ağrı, gezgin, İshak Paşa Sarayı, Kanada, öğrenci, tarihi yapı, ziyaret.

Yorum Ekle