Portakal ve Portakalın Faydaları

Portakal ve Portakalın Faydaları

Portakal, İçeriğinde C vitamini , P, B ve E vitaminleri, fosfor, magnezyum , potasyum , Bakır, manganez , çinko, ve demir minerali bulunan mucizevi bir meyvedir.

C vitamini deposu olarak bilinen portakalın faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Soğuk algınlığından tutun da kolesterol ve mide rahatsızlıklarına kadar şifa veremeyeceği rahatsızlık sayısı çok azdır.

30 farklı türü bulunan bu meyve C vitamininin yanı sıra içeriğinde A, E, B grubu vitaminleriyle beraber, demir, fosfor, potasyum ve magnezyum minerallerini de yüksek oranda içerir.

Portakal Faydaları ve Partakal Neye İyi Gelir

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • İçeriğindeki folik asit hamileler ve bebek için faydalıdır.
 • Kalp , damar hastalıklarına ve kansere karşı da koruyucudur.
 • Damarları güçlendirir.
 • Nezle ve grip gibi soğuk algınlığına karşı faydalıdır .
 • Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır.
 • Karaciğeri çalıştırır.
 • Vücudu zararlı maddelerden temizler.
 • Kansızlığa karşı iyi gelmektedir.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Cilt kırışıklıklarını önleyicidir, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar.

Portakalın Yararları


Portakalın birçok faydası bulunur. Bunlardan en bilineni bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Kış ve bahar aylarında sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur.

Vücuttaki yorgunluğu giderir ve vücuda enerji verir. Posalı bir meyve olan portakal sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır.

Portakalın faydaları arasında kanın temizlenmesine yardımcı olması da bulunur. Damar tıkanıklığı riskini azaltan portakal, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Ayrıca kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmesi de portakalın faydaları arasında sayılabilir.

Portakalın Sağlığa Faydaları

Portakal vücudumuzda depolanmayan C vitaminini içerir, bu vitamininin eksikliği özellikle sigara içenlerde çok sık görülür. Bu yüzden mevsiminde mümkünse her gün tüketilmesi gereken bir meyvedir.

İştah açıcı etkisinin bulunmasıdır, bu açıdan iştahı olmayan çocukların içmesi tavsiye edilir.

Karaciğerin çalışmasına yardımcı olması da portakalın faydaları arasındadır. Birçok faydası bulunmasına rağmen portakal mide rahatsızlıkları olanlar tarafından çok sık tüketilmemelidir, bu dönemde tüketilen portakal midenin yanmasına neden olabilir.

Ayrıca portakal yağı da çıkartılır. Portakal yağı cilde sürüldüğü zaman ciltteki kırışıklıkların azalmasını, cildin pürüzsüz ve gergin görünmesini sağlar.

Ayrıca portakalın kabukları, hoş bir lezzet katması için tatlılarda da kullanılır. Portakalın faydaları için sıkmış olduğunuz bir adet portakalı bir kaç tane karanfil ile tatlandırabilir ve hazırlamış olduğunuz meyve salatalarınızın üzerine dökebilirsiniz.

Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır.

Portakalın Cilde Faydaları

Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

Cilt için en önemli faydası ise akne problemlerinin azalmasını sağlamasıdır; bu açıdan portakal yağı cilt bakımında sıkça kullanılır.

Lütfen bu yazıya puan verin!
0 kişi puan verdi. Ortalama puan: 0
Yorum Ekle