Elazığ Kültür Sanat

II. Abdülhamid'in tahta çıkışına özel yapılmıştı: Bölgede sadece o ayakta kaldı

Elazığ'ın Maden ilçesinde, Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25'inci senesine özel yaptırılan 125 yıllık saat kulesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bugüne ulaşan tek saat kulesi olarak dikkat çekiyor.

Elazığ'ın Maden ilçesinde, Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25'inci senesine özel yaptırılan 125 yıllık saat kulesi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bugüne ulaşan tek saat kulesi olarak dikkat çekiyor.

Elazığ - 1899 yılında Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25'inci senesine özel Maden ilçesinde yapılan saat kulesi, turizme hizmet ediyor. 25'inci yıla özel 25 sıra kesme ve 25 sıra cüruf taşı ile yapılan yapı bir zamanlar yıkılmaya yüz tutsa da 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bugüne ulaşan tek saat kulesi olarak dikkat çeken yapı, ilçe turizminin önemli yapısı olarak dikkat çekiyor.

Maden saat kulesi hakkında bilgi veren Bakır Maden Kültür, Turizm, Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süleyman Deniz Seyrek, "Maden saat kulesi, 1899 yılında Sultan II. Abdülhamid'in tahta çıkışının 25'inci senesinde yapılan Türkiye'nin farklı bölgelerindeki saat kulelerinden birisi. O dönemde 30 civarı saat kulesi yapılmış. Onlardan birisi de Maden ilçemizdeki bu saat kulesi. Diğerlerinden ayıran özellikleri var. Saat kulesinde Maden'in yerel malzemesi olan cüruf taşı kullanılmış durumda. Aynı zamanda 25'inci yılı simgelemesi amacıyla kulanın altından çatı kısmına kadar 25 sıra kesme taşı, 25 sıra da cüruf taşı ile özel bir görüntü verilmiş" dedi.

Doğu ve Güneydoğu'da bugüne ulaşan tek saat kulesi

Maden saat kulesinin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde günümüze ulaşan tek saat kulesi olduğunu kaydeden Başkan Seyrek, "Siirt ve Mardin'de de o dönemde yapılmış ama günümüze ulaşamamış. Saat kulesi 2017 yılında harap hale gelmişti. Saatleri kaybolmuş, çatısı çökmüş ve kapısı yok olmuş durumdaydı. O dönemde bir restorasyondan geçti. Güzel bir restorasyon olduğunu söyleyebiliriz. Tekrardan ilçe halkına ve turizme hizmet etmeye başladı. İlçemizin simgelerinden biri olmayı sürdürüyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Elazığ haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Elazığ Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Elazığ'ın dört bir yanından Kültür Sanat haberleri de dahil olmak üzere, Doğu Anadolu Bölgesi, Elazığ, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maden, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir