Keban

Keban

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Elazığ ilinin bir ilçesi olan Keban ilçesi hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 548 km2'dir. Rakım 816 metredir. Posta kodu: 23700, İl alan kodu: 0424 ve İl plaka kodu: 23'tür. Keban'ın Elazığ'a uzaklığı 47 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Keban haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitede ilçenin komşuları şu şekildedir: Doğusunda Elâzığ, batısında Malatya'nın Arapgir ilçesi, kuzeyinde Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi, kuzeybatısında Ağın, güneyde ise Baskil ilçesi bulunmaktadır.

Ekonomi: İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

İklam: Karasal iklimi etki alanı içerisindedir, fakat baraj ile birlikte gelen iklim değişmiştir. Keban barajının yapımı ve burada meydana gelen büyük göl, ilçenin ikliminde fark edilir derecede bir sıcaklık değişikliği meydana getirmiştir.

Keban nasıl bir yer?

Keban ince uzun bir şerit halinde küçük bir suyun kenarında ve dağların arasına yerleşmiştir. İlçe merkezi doğudan batıya doğru uzanan Bezirgan deresi, Nallı Ziyaret tepesi, Bendin Taşı ve Seftil tepesi arasında sıkışmış bir vadidedir. Bu vadi 2.5 km. kadar uzanır ve meyve bahçeleri ile kaplıdır. Deniz seviyesinden yüksekliği 780 m.dir. Fırat nehri ise ilçeyi adeta kıskaca almıştır. Keban Bulunduğu mevki olarak Keban ilçesi 3. derece deprem bölgesindedir.

Keban ve çevresi esas itibariyle dağlık bir bölgedir. Özellikle Kurşunkaya, Çevrekaya, Kuşçu, Bahçeli köylerinin bulunduğu kısımlar çok engebelidir. Keban'ın sarp dağların arasına yerleşmesinin en önemli nedeni yörenin maden yatakları bakımından zengin oluşudur.

Keban'da gezilecek yerler

  • Keban Baraj Gölü
  • Dördüncü Murat Köprüsü
  • Yusuf Ziya Paşa Camii ve Türbesi
  • Çırçır Şelalesi

Keban'dan Son Haberler