Ekonomi

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nda kazananlar belli oldu

Kale Grubu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay:
- "Sosyal girişimlerin markalarımızla ortak çalışma fikri heyecan veri. Bu potansiyeli mutlaka değerlendireceğiz"

İSTANBUL - Kale Grubu'nun yaşadığı dünyaya ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve bu uğurda hayatları iyileştirmek için harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilere destek olmak amacıyla hayata geçirdiği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın 8. yılında, ödül kazananlar duyuruldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kale Grubu'nun kurucusu Dr. İbrahim Bodur'un değerlerini yaşatmayı ve sosyal girişimcilik ekosistemini destekleyerek yaratılan etkiyi büyütmeyi amaçlayan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nda 4 kategoride 316 başvuru alındı. Başvuruların yüzde 61'i kadınlardan gelirken, finale kalan girişimler arasında kadın girişimci oranı ise yüzde 47 olarak gerçekleşti.

Seçici Kurul'un yaptığı değerlendirme sonucunda, "erken aşama" kategorisinde polyester atığını polyester yününe dönüştürerek atık sorununun önüne geçmeyi amaçlayan "HARCY"; "ileri aşama" kategorisinde sunduğu akıllı su yönetim platformu ile sanayi tesislerinde su israfını azaltmayı hedefleyen "BLUEIT"; "iş birliği" kategorisinde okul öncesi için cinsiyet ayrımı gözetmeyen, yaratıcılığı destekleyen eğitici ve eğlenceli oyuncaklar tasarlayan ve Tohum Otizm Vakfı iş birliğiyle otizmli çocukları da faydalanıcı skalasına alan "MORITOYS"; "gençlik" kategorisinde ise engelli bireylerin yazılım ve tasarım başta olmak üzere teknik beceri setlerini artırmayı, böylece onları iş piyasalarına entegre etmeyi hedefleyen "OVERCAMP" ödüle değer bulundu.

Program kapsamında erken, ileri aşama ve iş birliği kategorisinde kazananlara 250 biner TL, gençlik kategorisi kazananına ise 50 bin TL ödül verildi. Erken, ileri ve iş birliği kategorilerinin kazananları, maddi ödüle ek olarak, Kale Grubu ve Impact Hub Istanbul tarafından iş geliştirme ve yatırıma hazırlık desteği, gençlik kategorisi kazananı ekip ise Social Impact Award Türkiye '24 programına geçiş ve program kapsamında kapasite geliştirme desteği alma hakkını da elde etti.

Sosyal girişimler ekosistemini destekliyoruz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kale Grubu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Zeynep Bodur Okyay, tüm dünyada 10 milyon civarında sosyal girişim olduğunu ve bu işletmelerin dünya çapında 200 milyon işi desteklediğini belirtti.

Sosyal girişimciliğin, Türkiye'de yükselişe geçtiğini ve bu ilerlemede, 8 yıl önce hayata geçirdikleri İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın da büyük katkısı olduğunu kaydeden Okyay, "Sosyal girişimciler, dünyada her yıl 2 trilyon dolarlık iş kapasitesi oluşturuyor. Önemli ve gelecek vadeden bir iş potansiyeli. Kale Grubu olarak bu potansiyeli gördük. Sosyal girişimlerin toplum ve çevre sorunlarına çözüm bulma fırsatına sahip olduğuna inandık. Ekosistemi destekliyor, büyütüyor ve sosyal girişimcilerle birlikte gelişiyoruz." ifadelerini kullandı.

Okyay, "Sosyal girişimlerin markalarımızla ortak çalışma fikri heyecan veri. Bu potansiyeli mutlaka değerlendireceğiz. Bu yılın başından itibaren holding fonksiyonlarımızı da etki yatırımlarına odaklanacak şekilde yeniden yapılandırmaya başladık, dezavantajlı grupları güçlendirme ve yarattığımız sosyal etkiyi artırma yolculuğumuza devam ediyoruz." yorumunu yaptı.

Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Etki Yatırımları Bölüm Başkanı Rana Birden ise bu program ile 8 yıl önce yola çıkarken, sosyal girişimcileri destekleyip kamuoyu önüne çıkmalarını sağlamayı, varlığıyla sosyal etki bırakabilecek bir programı hayata geçirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Öncelikli hedeflerden birisinin, iş dünyasının bakış açısında bir fark yaratabilmek, bu yolla sorumlu ve etki odaklı liderliğin meydana getirebileceği değişime dikkati çekmek olduğunu vurgulayan Birden, "8 yıl gibi kısa sayılabilecek bir sürede bu hedefler yolunda önemli mesafe aldık. Özel sektörün dikkatini sosyal girişimcilik kavramına çekmeyi ve benimsemelerini başardık, iş alanları ile entegre etme yolunda adım atmalarını sağladık." değerlendirmesinde bulundu.

Impact Hub Istanbul'un kurucu ortağı Ayse Sabuncu ise ekosistemin gelişmesine destek verme amacıyla başlatılan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı kapsamında, ihtiyaç odaklı bir perspektif izleyen Kale Grubu'nun, bu yıldan itibaren etki yatırımı konusuna da odaklanmasından dolayı heyecan duyduğunu vurguladı.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir