Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığına ne iyi gelir konulu bu yazımızda vücudunda güneş yanığı oluşmuş kişilerin evde yapacağı bazı pratik bilgilere yer verdik. Güneş yanığı, derinin kısa sürede yoğun güneş ışığına maruz kalmasıyla birlikte meydana gelmekte ve kişiye rahatsızlık veren bir problem olarak ortaya çıkmaktadır.

Yaz mevsimi gelip sıcak havalarda güneşin ultraviyole ışınları bu probleme neden olmaktadır. Güneş yanığı olan kişinin güneş ışığından uzaklaşması ve serin bir yerde dinlenmesi, yanık bölgelerine soğuk uygulama yapılması gerekiyor.

Peki, Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Uygun krem yada soğuk su
Güneş yanığı tedavisinde, yanığın evreleri önemli olmaktadır. Eğer hafif bir kızarıklık söz konusu ise uygun bir krem sürülerek ya da havluyla soğuk kompres yapılarak rahatlatılabilir.

Bol su için
Ayrıca vücudun su ihtiyacı arttığı için bol su içilmesine dikkat edilmelidir. Eğer güneş yanığı hafif düzeyde ise nemlendirici kullanılabilir.

Kabarcıklar patlatılmamalı
Güneş yanığından kaynaklanan kabarcıkların patlatılmaması ve kendiliğinden patlayan kabarcıklı bölüm varsa bölgenin temiz tutulmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Yoğurt sürülmemeli
Güneş yanıklarının acısını dindirmek için, özellikle halk arasında yaygın kullanılan yoğurdun sürülmesi ise herhangi bilimsel bir açıklaması ya da faydası söz konusu olmadığı için tavsiye edilmemektedir.

Ödem varsa
Güneş yanığı olan bölgede ödem oluşmuşsa ve su toplanması varsa daha ileri bir yanık olduğu anlamına gelmektedir. Kişinin daha çok acı duymasına neden olan bu yanıkların tedavisinde de daha yoğun bir bakım uygulanması gerekir.

İçecek olarak güneş yanığına ne iyi gelir?

Daha fazla su içilmesinde fayda bulunmaktadır. Bununla beraber kalamin losyonu, hidrokortizon merhem gibi ürünler güneş yanığının neden olduğu acının hafiflemesine ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

güneş yanığı nasıl geçer

Ayrıca hekimlere danışılmak suretiyle ilave olarak ağrı ya da acı dindirici ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Sonuç itibariyle; acı verici güneş yanıklarına maruz kalmamak için uygun olan yüksek faktörlü güneş kremleri ve güneşten koruyucu ürünlerle tedbir alınmalı, güneş yanığı söz konusu ise bir an önce tedavi sürecine geçilmelidir.

Evde Güneş Yanığı Nasıl Geçer

güneş yanığı nasıl geçer

Evde güneş yanığına ne iyi gelir: Güneş yanığına karşı soğuk duş almanın ve soğuk kompres uygulamanın yararlı olabileceğini kaydeden uzmanlar, "Eğer cildiniz su topladı ise vücudunuzda açık yara bırakmayın, üzerini steril bandaj yardımı ile kapatın.

Hekim önermedikçe Benzokain içeren ilaçlar kullanmayın. Eğer baş dönmesi, yanık bölgesinde çok fazla acı ve yüksek ateş varsa, su dolu kabarcıklar oluşmuşsa mutlaka bir hekime başvurun" diyorlar.

Sıva kaybına karşı bol bol su içmek gerekir. Vücudun yanan yerleri soğuk su ile serinletilebilir. Yanma hissini rahatlatmak için ılık su veya soğuk su ile duş alınabilir.(mb)