Erzurum Sağlık

Erzurum'da, 'Gıda Güvenliği' semineri

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ETSO'nun koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu (GGK) ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun (KGK) işbirliğiyle, 'Ürün Güvenliği' konulu bir seminer düzenlendi.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ETSO'nun koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu (GGK) ve TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun (KGK) işbirliğiyle, 'Ürün Güvenliği' konulu bir seminer düzenlendi.

Erzurum - ETSO Meclis Salonu'nda Gıda Yüksek Mühendisi Neslihan Çiçek tarafından verilen seminere, TOBB İl GGK Başkanı ve ETSO Meclis Üyesi İsmail Suci, TOBB İl KGK Başkanı Kübra Alioğulları, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Erhan Çiftgül ile her iki kurulun üyeleri ve Oda personeli iştirak etti.

Seminerde, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıda güvenliği konusundaki yetki ve sorumlulukları ile bu alanda yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Gıda Yüksek Mühendisi Neslihan Çiçek, 'En İyi Denetçi Tüketicinin Kendisidir' anlayışından yola çıkan Bakanlığın, 174 Alo Gıda Hattı Çağrı Merkezi'ne yapılan başvuruların 15 gün içerisinde sonuçlandırılarak ilgili tüketiciyi bilgilendirildiğini söyledi.

Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal ve biyolojik her türlü zararlıların bertaraf edilmesi için alınan tedbirlerin bir bütün olduğunu vurgulayan Çiçek, gıda işletmesinin; ithal ettiği, ürettiği, işlediği, dağıtım ve satışını yaptığı gıdanın, gıda güvenliği şartlarına uymaması durumunda, söz konusu ürünlerini piyasadan geri çekmek ve yetkili merciler tarafından alınan tedbirlerle ilgili olarak işbirliği yapmak ve gıdanın izlenebilirliğini sağlamak zorunda olduğunu ifade etti.

Çiçek, gıda işletmecisinin sorumluluklarıyla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi; "İşletme yapısal olarak gıda üretimine uygun olmalıdır. Personel hijyeni ve eğitimi konusuna önem verilmelidir. Her gıda kendine özgü sıcaklık ve nem gibi muhafaza ve depolama şartlarında saklanmalıdır. Temizlik ve izlenebilirlik kayıtları güncel olmalıdır. Gıda üzerinde, 'Gıdanın Adı', 'Bileşenler Listesi', 'Alerjiye veya İntoleransa Neden Olan Belirli Maddeler', 'Bileşenler', 'Gıdanın Net Miktarı', 'Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi veya Son Tüketim Tarihi', 'Parti Numarası/Üretim Tarihi', 'Özel Muhafaza ve/veya Kullanım Şartları', 'Gıda İşletmecisinin Adı veya Ticari Unvanı ve Adresi', 'İşletme Kayıt Numarası veya Tanımlama İşareti', 'Menşe Ülke', 'Hacmen yüzde 1,2'den Fazla Alkol İçeren İçeceklerde Hacmen Gerçek Alkol Derecesi', 'Beslenme Bildirimi' gibi 'Zorunlu Etiket Bilgilerinin' tamamının belirtilmesi zorunludur. Gıda işletmeleri, satış reyonlarında ve depolarında sürekli etiket kontrolü yapmalıdır."

Neslihan Çiçek, seminerin sonunda katılımcıların gıda güvenliği konusundaki sorularını cevaplandırdı.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Erzurum haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Erzurum Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Erzurum'un dört bir yanından Sağlık haberleri de dahil olmak üzere, Çağrı Merkezi, Erzurum, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası, Tarım ve Orman Bakanlığı, TOBB gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir