Elazığ Güncel

Elazığ'da maden işçileri iş bırakma eylemi yaptı

ELAZIĞ - Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında çalışan işçiler, ücret artışı ve mali haklarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakma eylemi yaptı.

Elazığ - Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde özel bir şirkete ait maden ocağında çalışan işçiler, ücret artışı ve mali haklarının iyileştirilmesi talebiyle iş bırakma eylemi yaptı.

İncebayır köyü mevkisindeki krom madeni ocağında çalışan yaklaşık 300 işçi iş bırakarak maden ocağı önünde beklemeye başladı.

İşçilerin eylemine, maden ocağına gelen Alacakaya Belediye Başkanı Zafer Altınışık, Kovancılar Belediye Başkanı Vahap Gök, Palu Belediye Başkanı Muhammet Septioğlu, Akçakiraz Belde Belediye Başkanı İbrahim Ormanoğlu da destek verdi.

Alacakaya Belediye Başkanı Altınışık, yaptığı açıklamada, maden ocağında çalışan işçilerin dünden bu yana iş bırakma eylemi yaptığını belirterek, talepleri yerine getirilene kadar işçilerin yanlarında olacaklarını söyledi.

Altınışık, "Bekleyeceğiz, inşallah çözüme de kavuşacağız ama burada lütfen taşkınlık, tartışma olmasın. Siz sadece haklarınızı talep ediyorsunuz." dedi.

Kovancılar Belediye Başkanı Gök ise işçilerin haklarını talep ettiğini belirtti.

Maden işçilerin zorlu şartlar altında, canları pahasına, yer altında çalıştıklarını dile getiren Gök, şunları söyledi:

"Bu insanların taleplerinin yerine getirilmesi gerekir. Bu emekçi kardeşlerimize her zaman destek olmaya hazırız. Burada önemli konulardan biri de sendikal haklarının verilmesi lazım."

Palu Belediye Başkanı Septioğlu da işçilerin sadece talepleri için iş bırakma eylemi yaptığını belirterek, bu taleplerin yerine getirilmesi için şirket yetkilileriyle görüşmeye hazır olduklarını kaydetti.

Akçakiraz Belde Belediye Başkanı Ormanoğlu, işçilerin eylemini desteklediklerini, belediye başkanları olarak yanlarında olduklarını söyledi.

İşçiler adına konuşan Erdem Güldemir de 6 aydır yöneticilerle görüşme halinde olduklarını belirterek, şöyle dedi:

"Taleplerimizin yerine getirilmemesinden dolayı iş bırakma eylemine başladık. Temel taleplerimizden biri taban maaşın yükseltilmesi, ikincisi banka promosyonu verilmesi, üçüncüsü ikramiye ödenmesi, dördüncüsü ise fazla mesai ücretinin artırılması."

ELAZIĞ - Maden işçileri iş bırakma eylemi yaptı1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Elazığ haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Elazığ Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Elazığ'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Alacakaya, Banka, Belediye, Elazığ, Kovancılar, Palu gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir