Bitlis Güncel

Bitlisli öğrenciler boş araziye yaptıkları bocce sahasında stres atıyor

Mutki Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri, belediyenin desteğiyle 3 günde oluşturdukları olimpik ölçülerdeki sahada bocce oynayarak eğleniyor - Beden eğitimi öğretmeni Zeynel Savaş:
- "Bocce sporuyla öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini, sosyalleşmelerini, kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, el, göz ve beyin koordinasyonlarını geliştirmeyi hedefliyoruz"

Bitlis: ŞENER TOKTAŞ - Bitlis'in Mutki ilçesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri, kilitli parke taşı, toprak ve kum taşıyarak oluşturdukları sahada bocce oynayarak stres atıyor.

Lisenin idareci ve öğretmenleri, öğrencilerin sportif başarılarını yükseltmek, sosyalleşmeleri, el, göz ve beyin koordinasyonlarını artırmak amacıyla spor alanları oluşturmaya karar verdi.

Bu kapsamda taleplerini ilettikleri Mutki Belediyesinden kum, çimento ve parke taşı desteği alan öğretmenler, öğrencileriyle 3 gün çalışarak okulun yanındaki boş arazide olimpik ölçülere uygun bir bocce sahası inşa etti.

Olumsuz hava koşullarına rağmen azimle çalışarak sahayı tamamlayan öğrenciler, büyük emek vererek yaptıkları sahada teneffüslerde, boş zamanlarında ve okul çıkışlarında oynayarak eğleniyor.

Okul müdürü Zeyat Şaybak, AA muhabirine, okulda spor salonu bulunmaması nedeniyle öğrencilerin sportif faaliyetleri yapamadığını söyledi.

Bu konuda bazı çalışmalar yürüttüklerini anlatan Şaybak, "Öğrencilerimizin sportif alanda başarısını artırabilmek adına bazı spor alanları oluşturmaya çalıştık. Beden eğitimi öğretmenimizin de girişimleriyle öğrencilerimizle bocce sahası oluşturduk. Bunda emeği geçen Mutki Belediye Başkanı Vahyettin Barlak ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Biçer'e teşekkür ediyorum. Bu alanları artırarak öğrencilerimizin başarılarını artırabilir, onları geliştirebiliriz. Elimizden geldiğince öğrencilerimizin ilgi alanı doğrultusunda böyle alanlar yapmaya çalışacağız." diye konuştu.

Bölgenin ilk bocce sahasını yaptık

Beden eğitimi öğretmeni Zeynel Savaş, okulun ve öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda bocce sahası yapmaya karar verdiklerini belirtti.

Öğrencilerle 3 gün çalışarak bölgenin ilk bocce sahasını yaptıklarını ifade eden Savaş, şunları aktardı:

"Büyük emekle yaptığımız sahada öğrencilerimize keyifle oynayabiliyoruz. Bocce sporuyla öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerini, sosyalleşmelerini, kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını, el, göz ve beyin koordinasyonlarını geliştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimize daha çok uygulamalı alanda gözlemleyerek bu sporu öğretmeyi, spor bilinci oluşturmayı hedefliyoruz. Yeni projelerle bunu destekleyeceğiz. Bu projelerle öğrencilerimize sorumluluk bilinci de kazandırıyoruz."

Daha çok bilinmeyen spor branşlarıyla ilgili çalışma yapmak istediklerini kaydeden Savaş, futbol, voleybol, basketbolun çok bilindiğini ancak çoğu öğrencinin bocce branşını bilmediğini dile getirdi.

Savaş, "Şu an öğrencilerin hepsi bocceyi biliyor ve oynayabiliyor. Yoğun ilgiden dolayı oynayamayan öğrencilerimiz var. Stratejik bir oyun olduğu için bocce çoğu alanda öğrencilerin gelişimine katkı sunuyor. Bocce, 7'den 70'e herkesin oynayabileceği bir branş." ifadesini kullandı.

Bocceyi seviyoruz ve zamanımız eğlenceli geçiyor

Okulun 10. sınıf öğrencisi Yusuf Kaya, sahanın yapım aşamasında toprak taşıdıklarını belirterek, şunları anlattı:

"Sahanın çevresine parke taşı döşedik ve içine kum doldurduk. Sahayı 3 günde yaptık. Çalıştığımız günlerde hava yağmurluydu. Zor da olsa yaptık. Bugün hava güneşli ve arkadaşlarımızla bocce oynuyoruz. Herkes bu spora yöneldi. Bocceyi seviyoruz ve zamanımız eğlenceli geçiyor."

Bocce oynayan öğrencilerden Bilal Utku da ders aralarında ve okul çıkışlarında bocce oynayarak okul sporları için kendilerini geliştirdiklerini kaydetti.

BİTLİS - Öğrenciler boş araziye yaptıkları bocce sahasında stres atıyor1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bitlis haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bitlis Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bitlis'in dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Basketbol, Belediye, Bitlis, Futbol, Mutki, Mutki Belediyesi, Spor, Voleybol gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir