Bitlis Güncel

Bitlis'te "Tarihe Damga Vuranlar, Haluk Dursun" anma programı düzenlendi

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde "Tarihe Damga Vuranlar, Haluk Dursun" anma programı düzenlendi.

BİTLİS - Bitlis'in Ahlat ilçesinde "Tarihe Damga Vuranlar, Haluk Dursun" anma programı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın katkılarıyla Anadolu Kültür ve Tarih Birliği Derneği tarafından düzenlenen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Ertuğrul Gazi Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, ülkenin yetiştirdiği mümtaz insanlardan birini anmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'u ebedi aleme uğurlamalarının üzerinden 5 yıl geçtiğini belirten Karaömeroğlu, şöyle konuştu:

"Van'ın Erciş ilçesinde meydana gelen elim bir trafik kazası sonucu maalesef hocamızı 19 Ağustos 2019'da kaybettik. Kültür birikimi ve hitabetiyle araştırmayı, bildiğini ve gördüğünü meraklısına aktarmayı seven, hayatını görevine adayan bir bilim insanıydı. Ahmet hocamızı bir kez daha rahmetle, özlemle, şükranla yad ediyorum. Değerli ailesine, dostlarına, mesai arkadaşlarına tekrar başsağlığı diliyorum. Rabbim Haluk hocamızdan razı olsun. Bu anlamlı buluşmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ise Dursun'un bir ideal, ülkü ve niyet uğruna yola koyulanlardan olduğunu dile getirerek, "Bugün bizi burada bir araya getirdi. Bunu da yaparken bir mekan ve bellek ilişkisi kurmaya yönelik en önemli noktalardan birinde Ahlat'ta bizleri buluşturdu. Gerçekten nereden geldik nereye doğru yürüyeceğiz duygusunu bize pekiştirebilecek bir noktada bir araya gelmiş olduk." dedi.

Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Derneği Başkanı Doğan Güngör de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı iken çok sevdiği Ahlat'ı ziyaretinin ardından geçirdiği trafik kazasıyla hayatını kaybeden Dursun'u anmak, Ahlat'ı anlatmak ve gençlerle bir arada olmak istediklerini belirtti.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ferit İzci, anlamlı bir program için bir araya geldiklerini ifade ederek, "Bizim medeniyetlerimiz böyle şahsiyetler ve gençler üzerine inşa edilmiş, ilelebet varlığını devam ettirecek medeniyetlerdir. Başka medeniyetlerin hayal bile edemeyecekleri zirvelere çıkmış olan ecdadın nesilleriyiz. Hayatını bu şekilde mücadeleyle geçiren başta Ahmet hocamız olmak üzere bu ülkede ve coğrafyada yetişmiş değerli şahsiyetlere minnet duyuyorum." diye konuştu.

Babamın önem verdiği projenin yaşatıldığını görmek mutluluk verici

Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un kızı Nilay Dursun ise "Babamın hayatının son yıllarında çok önem verdiği Anadolu Tarih ve Kültür Birliği Projesi'nin yaşatılıyor olabildiğini görmek gerçekten mutluluk verici. Yıllar önce babamın vefatından sonra tanıştığım bu değerli ekiple 5. yılında da bu tarz etkinliklerle bir araya gelmeyi sürdürüyoruz. Babamı anmayı, onun öğretilerini, gençlere aktarmaya çalıştığı bilgileri bir arada tekrar hatırlayarak belki yeni kitlelere aktarmaya çalışıyoruz. Bu gerçekten çok önemli. Dolayısıyla bu etkinliklerde desteği olan herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Programa katılan MHP Genel Başkan Başdanışmanı Prof. Dr. Ruhi Ersoy, "Ahlat'ı anlamak, tanımak ve bu değerler etrafında dertlenen Ahmet Haluk Dursun profili ve onun etrafında neşet etmiş, yetiştirmiş olduğu gençlerin yeniden filizlenmesine iklim oluşturmaktır. Bizim muradımız ve mefkuremiz budur." dedi.

Konuşmaların ardından Anadolu Kültür ve Tarih Birliği Derneği Musiki Grubu, Dursun'un sevdiği müzikleri seslendirdi.

Panel ve Ahlat'taki tarihi mezar taşlarıyla ilgili sunumların yapılmasıyla sona eren "Tarihe Damga Vuranlar, Haluk Dursun" anma programına, Ahlat Kaymakamı Batuhan Bingöl, Ahlat Belediye Başkanı Yavuz Gülmez, İl Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, kurum amirleri, akademisyenler, yazarlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

BİTLİS - Tarihe Damga Vuranlar, Haluk Dursun anma programı düzenlendi1
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Bitlis haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Bitlis Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Bitlis'in dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Ahlat, AK Parti, Belediye, Bingöl, Bitlis, Bitlis Eren Üniversitesi, Erciş, Erol Karaömeroğlu, Eyüp Subaşı, İçişleri Bakanlığı, İstiklal Marşı, Jandarma, Kültür ve Turizm Bakanlığı, MHP, Ortaç Şekeroğlu, Rektör, Trafik Kazası, Van gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir