Balık Gölü Doğu Anadolu'daki martıların yuvası oldu

Balık Gölü Doğu Anadolu'daki martıların yuvası oldu

Doğu Anadolu'nun en gözde doğa turizm alanlarından olan Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine ait Balık Gölü, sunduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra, bölgedeki martıları ile birçok kuş türünün üreme merkezi haline geldi.

Doğu Anadolu'nun en gözde doğa turizm alanlarından olan Ağrı'nın Taşlıçay ilçesine ait Balık Gölü, sunduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra, bölgedeki martıları ile birçok kuş türünün üreme merkezi haline geldi.

Gölde yer alan yaklaşık 15 dönümlük ada, her dönem farklı kuşlar tarafından kullanılıyor. Kışın üzeri buzlarla kaplanan göl, nisan ayının gelmesiyle buraya göç eden martıların mekanı haline geliyor.

Martılar, gölün ortasındaki adada yumurtlayıp kuluçkaya yatarak yavrularını büyütüyor. Daha sonra, sonbaharın gelmesiyle başka bölgelere göç eden martılar, yaşamlarını böyle sürdürüyor.

Teknelerle ulaşım imkanı olan gölün ortasındaki adada, binlerce martının yuvaları bulunuyor. Neredeyse tüm taşların dibinde bir martı yuvası, yumurtalar veya yumurtadan yeni çıkmış martı yavruları görülebiliyor.

Adada 5137 Doğa ve Spor Kulübünce (5137-ADAK) sürdürülen keşif çalışmasına katılan Anadolu Ajansı ekibi, martı yavrularının yumurtadan çıkma anını görüntüledi.

5137-ADAK üyelerinden Ümit Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gölde bulunan adanın mayıs ve haziran ayında martılar için üreme alanına döndüğünü söyledi.

Martıların özel yaşam ve üreme alanı oluşturduğunu belirten Eren, "Belki binlerce martı ve yavrularını gördük, görüntüledik. Bu hem bölgenin tanıtımı açısından büyük bir adımdı hem de bizim için inanılmaz bir tecrübeydi." dedi.

Gölde farklı kuş türlerinin de bulunduğunu fakat martı nüfusunun çok fazla olduğunu aktaran Eren, "Göl ve ortasındaki ada tam olarak martıların üreme alanı. Bu adayı martılar için bir yuva, gerçek anlamda kolonileştikleri bir alan olarak düşünebiliriz. Ayrıca martı yavrularının yumurtadan çıkma anları ender görülebilir bir doğa olayı. Martıların burada üreyerek doğunun farklı bölgelerine yayılması da Balık Gölü için güzel bir özelliktir." diye konuştu.

Burada gerçekten eşsiz bir güzellik var

Etkinliğe katılan doğa gönüllülerinden İlteriş Kağan Taşkınsu ise gölün sunduğu doğal güzelliklerin mutlaka görülmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Burada gerçekten eşsiz bir güzellik var. Martıların sesi gölün mavisiyle birleştiği zaman ortaya huzur veren bir güzellik çıkıyor. Gölün ortasındaki adaya vardığımızda martıları, yumurtaları ve yumurtalardan yeni çıkan yavruları gördük. Onların doğayla buluşmalarını izlemek mutlu ediyor."(AA)

oldu martıların Balık Gölü yuvası - Anadolu'daki Doğu IĞDIR 1

oldu Anadolu'daki - Gölü Doğu yuvası Balık IĞDIR martıların 2

IĞDIR yuvası oldu martıların Doğu Balık - Gölü Anadolu'daki 3

Anadolu'daki martıların IĞDIR - yuvası Balık Gölü Doğu oldu 4

oldu Anadolu'daki - yuvası Balık Gölü IĞDIR Doğu martıların 5

Balık - Gölü oldu Doğu martıların Anadolu'daki yuvası IĞDIR 6

oldu IĞDIR Anadolu'daki - yuvası Gölü martıların Doğu Balık 7

Gölü martıların Anadolu'daki IĞDIR Balık - Doğu yuvası oldu 8

oldu - Doğu martıların yuvası Balık Gölü IĞDIR Anadolu'daki 9

Balık - Doğu Anadolu'daki oldu yuvası Gölü martıların IĞDIR 10

oldu Anadolu'daki Doğu IĞDIR Gölü martıların yuvası Balık - 11

oldu Doğu martıların yuvası Anadolu'daki Gölü Balık IĞDIR - 12

Balık Doğu yuvası martıların IĞDIR Anadolu'daki - Gölü oldu 13

Balık Anadolu'daki Doğu Gölü - oldu martıların IĞDIR yuvası 14

Anadolu'daki Balık - oldu martıların Gölü Doğu IĞDIR yuvası 15

- Balık Gölü oldu martıların Anadolu'daki IĞDIR yuvası Doğu 16

Balık oldu martıların Doğu - IĞDIR yuvası Anadolu'daki Gölü 17

Gölü IĞDIR Balık oldu martıların yuvası Anadolu'daki Doğu - 18

Balık martıların Anadolu'daki IĞDIR - Gölü oldu Doğu yuvası 19

- oldu martıların IĞDIR Anadolu'daki yuvası Balık Gölü Doğu 20


Yorum Ekle