Ardahan'ın sembollerinden "damal bebekleri"nin üretim ve satışının yapılacağı merkez açıldı

ARDAHAN - Ardahan'ın sembollerinden Damal bebeklerinin üretim ve satışının daha hızlı yapılması için inşa edilen "Damal Bebek Evi"nin açılışı yapıldı.

Ardahan'ın sembollerinden "damal bebekleri"nin üretim ve satışının yapılacağı merkez açıldı

- Ardahan'ın sembollerinden Damal bebeklerinin üretim ve satışının daha hızlı yapılması için inşa edilen "Damal Bebek Evi"nin açılışı yapıldı.

Damal ilçesinin adıyla anılan, geleneksel giysili bebeklerin üretiminin yanı sıra satışının da yapılacağı tesis sayesinde, bebeklerin ve dünya pazarında yer alması amaçlanıyor.

Vali , açılışta yaptığı konuşmada Damal bebeğinin, Türkmen kadınlarının kıyafetinden esinlenilerek el işlemesiyle yapıldığını söyledi.

Damal bebeğinin, bölgenin kültürünü yaşatan önemli bir değer olduğunu ve yapılan tesisle bu değeri yaşatmak istediklerini ifade eden Masatlı, şöyle konuştu:

"Bu binamızdaki kurslarla Damal bebeği ile ilgili bütün iş ve işlemler yapılacak. Artık usta öğreticilerimizin kendilerine ait binada bebek üretimi yapmaları son derece verimli olacak. Dolayısıyla Damal bebeğimiz kendine ait binada daha çok çeşitli üretilecek ve daha geniş alanlara ulaşmış olacak. Kaliteden ödün verilmeyecek. Bina bu manada çok önemli bir altyapıyı oluşturmuştur. Hayata geçirdiğimiz bu proje ile kadınlara yeni bir iş ve istihdam alanı oluşturmuş olduk. Genç kızlar, yeni beceri kazanmaları halinde ekonomilerine katkı sağlayacaklar."

Açılışa, il protokolü ve Ardahanlı kadınlar katıldı.Kaynak:AA


Editörün Seçtikleri

Yenilikçi eğitimin Türkiye’de ki öncüsü: Bahçeşehir Koleji

Türk Kızılay yurt içi ve dışında 4 milyon kişiye kurban eti ulaştırmayı hedefliyor

Tarihi İshak Paşa Sarayı'na Kurban Bayramı'nda yoğun ilgi

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin gözde mekanı: Balık Gölü

Ağrı Valisi Osman Varol, trafik denetimine katıldı

Yorum Ekle