Damal

Damal

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde Ardahan ilinin bir ilçesi olan Damal hakkında haberler ve bilgiler: Yüzölçümü 280 km2 dir. Rakım 2100 metredir. Posta kodu: 75600, İl alan kodu: 478 ve İl plaka kodu: 75'tir. Damal'ın Ardahan’a uzaklığı 44 kilometre mesafededir.

Tümünü Göster

Damal haber ve gelişmelerinin bulunduğu sitemizde ilçenin komşuları şu şekildedir: İlçe batı ve güneyde Hanak ilçe sınırı, doğuda Çıldır ilçe sınırı ve Gürcistan sınırı, kuzeyde de Posof ilçe sınırı ile çevrilidir. Arazi engebeli olup her tarafı tepelerle çevrili, yılın 7 ayı karlarla kaplı kuzey batısında kar ve dumanıyla ünlü Ilgar Dağı (2918 m), doğusunda Sivridağ (2885 m) ve Keldağ'ın (3033 m) yer aldığı tipik bir Doğu Anadolu Bölgesi ilçesidir. Damal ilçesi, Ardahan ile Posof ilçesi karayolu üzerinde kurulmuştur. Yörede karasal iklim hüküm sürmektedir. Yağış ülke ortalamasının altındadır.

İlçe toprakları engebeli plato görünümünde olup, doğusunda Sivri Dağı ve Kel Dağı, batısında Ilgar Dağı yer almaktadır. Sivri Dağı eteklerinden çıkan Bağırsak Çayı, Araplar Mevkiinden çıkan Çukorasu Çayı, ilçe topraklarını sulayan Kura Nehri ile birleşmektedir. Bunların dışında bahar aylarında akan yaz sonlarında kuruyan Şülgür, Kınalı Kaya, İnce Dere dereleri vardır. Rakımı 2000 m. yükseklikteki ilçenin yüzölçümü 329 km2 dir.

Damal'dan Son Haberler