Ardahan Güncel

Ardahan'da "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" düzenlendi

ARDAHAN - Ardahan'ın Damal ilçesinde oluşan Atatürk silüetini izlemek amacıyla düzenlenen "25. Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" yoğun katılımla gerçekleşti.

Ardahan - Ardahan'ın Damal ilçesinde oluşan Atatürk silüetini izlemek amacıyla düzenlenen "25. Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" yoğun katılımla gerçekleşti.

Damal festival alanında başlayan etkinliğe, Kaymakam Vekili Emrah Akdumar, Damal Belediye Başkanı Kemal Çamlıyurt, CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, diğer ilgililer ve kentteki vatandaşların yanı sıra başta İstanbul olmak üzere birçok ilden gelenler katıldı.

Yoğun ilginin olduğu etkinlikte, halk oyunları gösterisi sunuldu, yöresel sanatçılar konser verdi.

Burada konuşan Çamlıyurt, şenlikleri uluslararası alana taşımayı amaçladıklarını belirterek, "Amacımız bölgemize hizmet etmek ve bölgemizi kalkındırmaktır. Bu nedenle bu etkinlikler bizim için önemli. Bu yıl şenliklerin 25'incisini kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz." dedi.

Daha sonra, silüetin izleneceği seyir alanına geçildi. Akşam saatlerinde açık havada belirginleşen Atatürk silüetini izleyen katılımcılar, bu anı fotoğraf ve video çekerek kayıt altına aldı.

Festivale katılan Dilan Algu, buradaki Atatürk silüetini ilk kez gördüğünü, çok etkilendiğini ve tekrar geleceğini söyledi.

- Damal'da oluşan Atatürk silüeti

Karadağlar'ın eteğine yansıyan Atatürk silüeti, 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Erdoğan Kumru'nun 1975'te çektiği silüet fotoğrafının Genelkurmay Başkanlığına gönderilmesiyle, bu doğa olayı Türkiye'de duyuldu.

Haziranda başlayarak temmuz sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995'ten itibaren düzenlenen "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" ile izleniyor.(AA)

ARDAHAN - Atatürk
Kaynak: ANADOLU AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ardahan haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ardahan Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ardahan'ın dört bir yanından Güncel haberleri de dahil olmak üzere, Ardahan, Belediye, CHP, Damal, Festival, Özgür Erdem İncesu, Türkiye gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA) Hakkında

Anadolu Ajansı (AA)
Diyadinnet.com olarak, abone olduğumuz Anadolu Ajansı'ndan aldığımız güvenilir ve hızlı haber akışı sayesinde, okurlarımıza Doğu Anadolu bölgesi başta olmak üzere Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, doğru ve tarafsız bir şekilde ulaştırmayı amaçlıyoruz. AA'nın geniş haber ağı ve güçlü kaynakları, bizlere yerel ve ulusal düzeyde derinlemesine haber yapma imkanı sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir