Ali Yerlikaya

Ali Yerlikaya

Ali Yerlikaya (11 Ekim 1968, Konya doğumlu), bürokrat ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanıdır. Yerlikaya, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirmiştir. 1990 yılında ise İçişleri Bakanlığı'nda Kaymakam adayı olarak göreve başlamıştır. Yerlikaya, Felahiye, Erzin, Derabucak, Hilvan ve Sarıkaya'da Kaymakam olarak hizmet vermiştir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı'nda Hukuk Müşavirliği görevinde bulunmuştur. Ali Yerlikaya, Sağlık Bakanlığı'nda Personel Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulunmuştur.

Tümünü Göster

30 Kasım 2007'de Şırnak Valisi, 13 Mayıs 2010'da Ağrı Valisi olarak atanmıştır. Yerlikaya, 3 Ağustos 2012 tarihinde Tekirdağ Valisi olarak atanmıştır. 19 Şubat 2015 tarihinde Gaziantep Valiliği görevine başlamıştır. Ali Yerlikaya 27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Valisi olarak görevlendirilmiştir.

2019 Türkiye yerel seçimleri sonrasında İstanbul seçimlerinin iptali sonucunda 7 Mayıs 2019'da vekaleten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilmiştir. 27 Haziran'da bu görevinden ayrılmıştır. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İçişleri Bakanı olarak atanmıştır.

Yerlikaya, Hatice Nur Yerlikaya ile evlidir ve dört çocuk babasıdır.