Ağrı Yaşam

Ağrı'da besiciler hayvanlarının gelişimi için kaya tuzu depoluyor

Ağrı'da yaylalara çıkarmaya hazırlanan besiciler, hayvanlarının gelişi için beraberlerinde kaya tuzu götürmeyi de ihmal etmiyor.

Ağrı'da yaylalara çıkarmaya hazırlanan besiciler, hayvanlarının gelişi için beraberlerinde kaya tuzu götürmeyi de ihmal etmiyor.

Ağrı - Havaların ısınmasıyla birlikte sürü sahipleri en az 4-5 ay konaklayacakları yaylaların yolunu tutmaya başladı. Verimli yaylalarda hayvanlarını otlatıp, doğal ortamda süt, yağ ve peynirlerini toplayacak olan sürü sahipleri, yaylalara çıkarken beraberlerinde hayvanların gelişimi için kaya tuzunu da götürmeyi ihmal etmiyor.

Yılmaz Kayaal isimli esnaf, yaylalarda otlarla beslenen hayvanların mineral ihtiyacını karşılamak ve sağlıklı gelişimleri için kaya tuzunun son derece önemli olduğunu belirterek, "Bu nedenle, besiciler hayvanlarının ihtiyaçlarını karşılamak ve mineral dengesini sağlamak amacıyla kaya tuzu temin ediyorlar. Ağrı'da da yayla sezonunun başlamasıyla birlikte besiciler kaya tuzuna yoğun ilgi gösteriyor. Kilosunu 4 TL gibi uygun bir fiyattan sattığımız kaya tuzu, hayvanların sağlıklı büyümesi ve gelişimi için vazgeçilmez mineral kaynağıdır" dedi.

Bölgedeki besicilerin yaylaya çıkmadan önce genellikle büyük miktarlarda kaya tuzu satın aldığını ifade eden Kayaal, "Kaya tuzunun, hayvanların kemik gelişimi, sindirim sistemi sağlığı ve genel vücut fonksiyonları üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kaya tuzu hayvanların beslenmesinde önemli bir yer tutuyor. Besiciler yaylalara çıkarken ortalama 100 kilo tuz alıyorlar" diye konuştu.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Ağrı haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Ağrı Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Ağrı'nın dört bir yanından Yaşam haberleri de dahil olmak üzere, Ağrı, indirim gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir