Ağrı'da 10 bin 400 evin elektriği çöpten üretilecek

Ağrı'da 10 bin 400 evin elektriği çöpten üretilecek

AĞRI - Ağrı'da yapımı sürdürülen elektrik üretim tesisinde sona gelindi.

AĞRI - Ağrı'da yapımı sürdürülen elektrik üretim tesisinde sona gelindi.

Küpkıran ve 100. Yıl leri arasındaki çöplük alanında incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Savcı Sayan, daha sonra tesisin yapıldığı alandaki çalışmalara ilişkin birimlerden bilgi aldı.

Sayan, burada yaptığı açıklamada, Ağrı'nın çöp atıklarının ekonomiye kazandırılmasının kente ayrı bir değer katacağını ifade etti.

Tesisin ay sonu itibarıyla tamamlanacağını ve faaliyete başlayacağını belirten Sayan, "Tesiste çevreye duyarlı hibrit sürdürülebilir üretim yapılacak. Kurulacak katı atık ayrıştırma tesisiyle geri dönüşüm ürünleri ekonomiye kazandırılacak. Tesisle birlikte bölgede çöp sorunu ortadan kalkacak." diye konuştu.

Sayan, katı atık depolama alanında hayata geçirilecek birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisiyle yaklaşık 10 bin 400 hanenin yıllık elektrik ihtiyacının karşılanacağına dikkati çekti.

Sayan, şunları kaydetti:

"Yapılacak tesisin proje teknolojisi, katı atık tesisinde depolanan evsel atıkların oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretimini içermektedir. Belediyemiz çöp alanında daha önce anlaştığımız bir firma burada 20 milyona yakın bir yatırım yaptı. Dolayısıyla ay sonunda elektrik üretimine başlayacak. Belediyeye de önemli bir pay veriyor. 10 bin hanenin elektriğini biz belediyeye verilen pay olarak hesaplıyoruz."Kaynak:AA

Ağrı'da bin 10 evin çöpten üretilecek elektriği 400 1

Ağrı'da evin elektriği üretilecek çöpten 400 10 bin 2

400 üretilecek bin evin elektriği çöpten 10 Ağrı'da 3

10 elektriği bin 400 Ağrı'da çöpten üretilecek evin 4

400 bin üretilecek Ağrı'da 10 çöpten elektriği evin 5

400 Ağrı'da elektriği evin 10 çöpten üretilecek bin 6


Yorum Ekle