Savcı Sayan

Savcı Sayan

Ağrı Belediye Başkanı. Savcı Sayan Kimdir? Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan 1971 yılında Ağrı'nın Tutak ilçesinde doğdu. 2020 yılı itibariyle 49 yaşında. 24 çocuklu ailenin 12. çocuğu olan Sayan Halen Ağrı Belediye Başkanı. Eşi Gülşah Sayan ile 2012 yılında evlendi. Bir çocuk babasıdır.

Ağrı Belediye Başkanı. Savcı Sayan Kimdir? Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan 1971 yılında Ağrı'nın Tutak ilçesinde doğdu. 2020 yılı itibariyle 49 yaşında. 24 çocuklu nin 12. çocuğu olan Sayan Halen Ağrı Belediye Başkanı. Eşi Gülşah Sayan ile 2012 yılında evlendi. Bir çocuk babasıdır.

Savcı Sayan Eğitim Hayatı

Sayan ilk öğrenimini Ağrı'nın Tutak ilçesinde tamamladı. Orta öğreniminin bir bölümünü Muş'un Malazgirt ilçesindeki Alparslan Lisesinde tamamladı. Lise öğrenimini ise Tutak Lisesinde tamamladı. Sayan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu.

İş Hayatı

Bir süre öğretmenlik yapan Sayan, ulusal kanallarda yorumculuk, bölgedeki töre cinayetleri üzerine yazdığı makaleleri çeşitli gazetelerde yayınlandı. Sayan, ayrıca gençlik üzerine kitaplar yazdı. Tarım ve inşaat sektörüyle de uğraştı.

Savcı Sayan Siyası Hayatı ve Siyasi Geçmişi

  • 1996 ile 2000 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl ve ilçe gençlik kollarında MYK üyeliği gerçekleştirdi. 2015 yılına kadar siyasi kariyerine Cumhuriyet Halk Partisi'nde devam etti.
  • 2015 yılında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:
  • "Türkiye yol ayrımında. Tercihimi ben memleket meselesinden yana koyarak AK Parti'den aday adayı oldum."
  • AK Parti'ye saflarına katılan Sayan, 2015'te yapılan genel seçimlerde, AK Parti'den İzmir'de 2. Bölge 7. sıradan milletvekili adayı olmuştu, seçim sonucunda meclise girmeyi başaramamıştı.
  • Savcı Sayan 2019 Türkiye yerel seçimlerinde AK Parti'den Ağrı belediye başkan adayı oldu ve Belediye başkanı seçildi.

Üyelikleri

Sayan'ın Doğu ve Güney Doğu Anadolu yörelerinde Töre cinayetleri, Kadınların Eğitimleri konularında çeşitleri çalışmaları mevcuttur. Bazı Sivil Toplum Kuruluşlarına üyedir.

Ağrı Belediye Başkanı, 1971 Tutak doğumlu Sayan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), 31 Mart 2019 seçimlerinde yüzde 55,57 oy oranıyla seçildi.