Patnos ilçesi Genel Bilgileri

Patnos ilçesi Genel Bilgileri

Ağrı'nın 82 km. güneyinde, Ağrı-Van yolu üzerinde bulunan Patnos ilçesinin Alanı 1.421 km karedir. İlçe, Murat ırmağının kollarında Bedişan deresinin suladığı ovada kurulmuştur. ilçede ekonomik hayatın ağırlığı, tahıl tarımı ve hayvancılık üzerindedir.

larının verimli olması, çevredeki kırsal bölgelerden ilçeye göçleri kolaylaştırmıştır. Patnos ta toplam nüfusun üçte biri ilçe merkezinde yaşamaktadır.

Ağrı- Van yolu ilçenin tam ortasından geçmekte ve ilçenin ana caddesi olmaktadır. ilçe merkezindeki tüm hareketlilik bu cadde üzerinde toplanmıştır. ilçedeki başlıca ticaret mallarını, hayvansal ürünler, tahıl, bakliyat ve çeşitli sebzeler meydana getirmektedir. ilçedeki Askeri birliklerin varlığı ticari hayata canlılık kazandırmıştır.

ilçedeki evler yörenin geleneksel mimari özelliklerini taşımaktadır. Evler genellikle tek katlı, kerpiç ve düz damlıdır. Patnos un 4 si vardır. çay, Camii, Yenimahalle ve Alpaslan. ilçe belediyesi 1938 de kurulmuş ve ilk imar planı 1957 de yapılmıştır. ilçe için yeni imar planı 1981 yılında yapılmaya başlanmıştır.

ilçenin Dedeli, Doğansu, Sarısu bucakları ile 83 köyü vardır.

Deniz Seviyesinden 1650 metre yükseklikte olan ilçe, doğuda Erciş, batıda Malazgirt, güneyde Adilcevaz, kuzeyde ise Hamur ve Tutak ilçeleriyle çevrilidir.

Paylaşmak İstermisin?