Ekonomi

7. İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı başvuruları devam ediyor

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı’nın 7.'si için başvurular devam ediyor

İSTANBUL - Kale Grubu kurucusu merhum İbrahim Bodur'un değerlerini yaşatmak ve sosyal girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla 2017 yılında hayata geçirilen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı'nın 7.'si için başvurular devam ediyor.

Kale Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, dünyaya ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden sosyal girişimcilerin yer aldığı ve sosyal faydanın ön planda olduğu İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı aynı zamanda sosyal girişimcilik ekosistemini de çoğaltmayı hedefliyor.

Tam altı yıldır 1.300'den fazla sosyal girişimciyi bir araya getiren ve kolektif bir bilinç oluşturan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı başvuruları, 30 Ocak Pazartesi günü başladı. Erken Aşama, İleri Aşama, İş Birliği Kategorisi ve Gençlik Kategorisi olmak üzere tüm başvuruları kapsamına alan programa, 10 Nisan tarihine kadar başvuru kabul edilecek. Başvurular, https://ibrahimbodurodulleri.com/ internet sitesi üzerinden alınacak.

Ayrıca bu yılki Gençlik Kategorisi'ndeki güncellemeyle 18-25 yaş arasında yer alan, henüz şirket kurmamış ve satış yapmamış, fon veya ödüllerden bir gelir elde etmemiş, fikir aşamasındaki genç sosyal girişimci adayları da başvuru yapabilecek. Bu kategoride ödül kazanan sosyal girişimler aynı zamanda Social Impact Award Türkiye 23 programına da geçiş hakkı kazanacak.

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili derinden etkileyen deprem felaketi kapsamında hazırlanan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Topluluk Destek Programı, bölgedeki sorunlara sürdürülebilir çözümler üreten sosyal girişimcileri desteklemek amacıyla geliştirildi.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı ekosistemine bugüne kadar dahil sosyal girişimlerin başvuru yapabileceği program, projelerin uygulama yeri doğrudan deprem bölgesi olabileceği gibi proje faaliyetlerinin bir kısmı veya tamamının masa başı olarak planlanmasını da kapsıyor. Program kapsamında toplam 2 milyon TL hibe dağıtılması hedefleniyor.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı kategorileri şu şekilde:

Erken Aşama: Belli bir bölgede pilot uygulaması bulunan, oluşturduğu sosyal etkinin yaygınlaşma potansiyeli bulunan ve en fazla 2 senedir aktif olan sosyal girişimcilerin başvuruları kabul ediliyor. Ödül miktarı 150 bin TL.

İleri Aşama: Faaliyet gösterdiği alanda sosyal/çevresel sorunun çözümü için geniş çaplı bir değer önerisi sunan, 2022 yılının başından itibaren 250 bin TL ve üzeri gelir elde etmiş veya minimum 2 senedir resmi olarak faaliyet gösteren sosyal girişimlerin başvuruları kabul ediliyor. Ödül miktarı 150 bin TL.

İş Birliği Kategorisi: Sosyal girişimcinin sosyal faydayı/etkiyi çoğaltmak amacıyla kamu/özel sektör veya STK'lar ile bir araya geldiği iş birliği projelerine ilişkin başvurular kabul ediliyor. Ödül miktarı 150 bin TL.

Gençlik Kategorisi: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına yönelik çözümler oluşturmak üzere harekete geçmiş, tüm kurucuları 18-25 yaş arasında yer alan, henüz şirket kurmamış ve satış yapmamış, fon veya ödüllerden bir gelir elde etmemiş, fikir aşamasındaki genç sosyal girişimci adaylarının başvuruları kabul ediliyor. Ödül miktarı 30 bin TL.

Kaynak: ANADOLU AJANSI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir