3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali sona erdi.

AĞRI - Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali sona erdi.

Ahmed-i Hani'nin maneviyatının ve isminin yeni nesillere aktarılması amacıyla Ağrı Valiliği, Doğubayazıt Kaymakamlığı, Doğubayazıt Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) iş birliğiyle organize edilen festivalin ikinci günü, İshak Paşa Sarayı'nda halk oyunları gösterisiyle başladı.

İl Müftülüğü ilahi grubunun sahne aldığı festivalde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü korosu seslendirdiği türküler, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Gençlik Oda Orkestrası ise çaldığı Yeşilçam'ın unutulmaz film müzikleri ile büyük beğeni topladı.

Festivalin koordinatörü Erkan Kösedağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ahmed-i Hani Türbesi önünde başlayan etkinliğin ikinci gününün de festival havasında geçtiğini söyledi.

Festivale Ağrı'dan gelen Fatma Ediz ise festivalin son gününün konserlerle çok daha eğlenceli bir hale geldiğini belirterek, "Arkadaşlarımla sırf bu festival için Ağrı'dan geldim. Gençler cıvıl cıvıl. Festival gerçekten çok güzel ve renkli geçiyor." dedi.

Katılımcılardan Yavuz Güç de festivali ilk gününden itibaren takip ettiğini kaydetti.

Festivale ilçe dışından da birçok ziyaretçinin geldiğini dile getiren Güç, "Etkinliklerin birçoğu, yöremizin dünyaca ünlü kültürel değerlerinden olan İshak Paşa Sarayı'nda yapıldığı için ilçe dışından da misafirler festival alanına geldi. Festival gerçekten adına yakışır şekilde festival havasında geçiyor." ifadesini kullandı.

Festival, Kolpa konseriyle sona erdi.(AA)

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali1

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali2

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali3

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali4

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali5

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali6

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali7

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali8

3. Ahmed-i Hani Kültür, Sanat ve Turizm Festivali9


2 Yorum

Muzdarip

Muzdarip

1 yıl önce

Hersey iyi güzeldi de o kadar büyük bir kalabalıkla beraber konserin sarayın içinde yapılması çok kötü oldu. İtinayla korunması gereken İshak Paşa Sarayı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bırakılmıştır. Yüzyıllardır ayakta kalmaya çalışan böyle bir tarihi esere, konserin yüksek ses sistemi bile zarar verecekken kaldı ki bir de yüzlerce insanın saray içinde hoplayıp ziplamasi, eglenmesi, kapıları zorlaması, aşınmış duvarlarını zorlaması ne kadar büyük zarar verir bir de siz düşünün. Yapılan bütün etkinlikler ziyaretler elbetteki çok güzel ama koskoca ilçe stadyumu dururken konserin saray avlusunda yapılması benim için büyük bir trajedi oldu. Saray, en azından benim istemeden de olsa verebileceğim zarara maruz kalmasın diye bir kişi de bir kişidir deyip konserden ayrıldım. Başka şehirlerdeki tarihi eserleri ziyaret ettiğimde yapıtın duvarları titreşime ve radyasyona maruz kalmasın diye telefonla çekimlere bile izin vermiyorlarken ve yine yapıtın duvarları sesin titreşimine maruz kalmasın diye bizim yüksek sesle bile konuşmamıza izin vermiyorlarken biz kendi şehrimizin güzel bir tarihi eserinde koca bir konser verdik......

Mehmet

Mehmet

1 yıl önce

Aynen muzdarip ben de katılıyorum sana.Ben de aynı düşünceyle konsere gitmemle dönmem bir oldu Saray’ın avlusundan içeriye adım atamadım.O ka dar canım yandı ki bu şehirde hatta il genelinde tek tarihi değerimiz kıymetlimiz İshak Paşa Saray’ını o halde görmeye içim el vermedi.Kaç gündür hep aklımda içim içimi yiyor bi şeyler yapmak istiyorum ama ne yapabilirim bilmiyorum..

Yorum Ekle