Hakkari Çevre

Yüksekova-Şemdinli fay zonunda kazı çalışmalarına başlandı

Hakkari'de Yüksekova-Şemdinli fay zonunun tespiti için Şemdinli'ye bağlı Olgunlar köyünde kazı çalışması başlatıldı.

Hakkari'de Yüksekova-Şemdinli fay zonunun tespiti için Şemdinli'ye bağlı Olgunlar köyünde kazı çalışması başlatıldı.

Hakkâri - AFAD, MTA ve Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde Yüksekova-Şemdinli fay zonu tespiti için çalışmalar başlatıldı. Çalışmalar çerçevesinde Şemdinli'ye bağlı Olgunlar ve Tekelli köylerinde kazı çalışması yürütülüyor. Türkiye'nin diri faylarının paleosismolojisi çalışmasında fay zonunun tespiti ve haritadan kapsamlı jeoloji çalışması yapan ekip, kazı çalışmaları neticesinde fay zonunun haritadan belirlenmesini sağlayacak.

Bölgede çalışma yürüten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Afet Yönetimi, Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Azad Sağlam Selçuk çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çalışmanın TÜBİTAK tarafından desteklendiğini vurgulayan Sağlam, "Yüksekova-Şemdinli fay zonunun haritalanması ve bu fayın genel karakterinin ortaya konulması, yani özelliklerinin belirlenmesi için bir proje başvurusunda bulunduk. 2 haftadır çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalara Yüksekova'dan başladık. Şemdinli'de sınır bölgelerine kadar devam ediyoruz. Fayı haritaladık. Hem Yüksekova sekmenini hem de Şemdinli sekmenini haritaladık. Haritalama işlemleri bitti. Şimdi ise uygun olduğu yerlerde fay hendeği dediğimiz fay kazı çalışmalarına başladık. Bu çalışmaların sonucunda da umut ediyoruz ki Yüksekova-Şemdinli fay zonunun genel karakteri ve deprem üretme potansiyelleri hakkında hem bölge halkı hem de belediyeler fikir sahibi olacak. Bu bilgiler 7-8 ay veya bir sene içerisinde kamuoyuyla paylaşılacaktır" dedi.

Kaynak: İHLAS HABER AJANSI
Diyadinnet.com olarak, Hakkari haberinin içeriğini herhangi bir şekilde değiştirmeden, abonesi olduğumuz Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı (İHA)'dan aldığımız haliyle sizlere sunuyoruz. Hakkari Haberleri kategorisindeki bu haberin doğruluğu ve güvenilirliği ile ilgili tüm hukuki sorumluluk ilgili haber ajanslarına aittir..
  • Diyadinnet.com olarak, sizlere en güncel ve doğru haberleri sunmayı ilke ediniyoruz. Bu kapsamda, Hakkari'nin dört bir yanından Çevre haberleri de dahil olmak üzere, AFAD, Belediye, Deprem, Hakkari, Şemdinli, TÜBİTAK, Türkiye, Türkiye Belediyeler Birliği, Van, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Yüksekova gibi önemli konularda haberleri takip ediyor ve sizlerle paylaşıyoruz.
  • Diyadinnet.com'u daha da geliştirmek için sizden gelen geri bildirimler bizim için çok önemlidir. Haberlerimizin içeriğiyle ilgili herhangi bir endişe, öneri veya sorunuz olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.
  • Haberle ilgili yorumlarınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.
  • Bu haberi beğendiyseniz, lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sevdiklerinizin de haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA) Hakkında

İhlas Haber Ajansı (İHA)
Diyadinnet.com olarak, İhlas Haber Ajansı ile işbirliği içindeyiz. Bu sayede, Bölgemiz ve Türkiye'nin dört bir yanından gelen anlık haberlere kolayca ulaşıyoruz. Güvenilir bilgi kaynaklarıyla, geniş bir haber yelpazesini doğru ve hızlı bir şekilde okuyucularımıza sunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir